начало

Внезапно почина окръжният прокурор на Кюстендил Ангел Байрактарски Внезапно почина окръжният прокурор на Кюстендил Ангел Байрактарски

nevinen ili vinoven

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


nevinen ili vinoven

Мнениеот obiden » 13 Фев 2004, 19:37

Какви са възможностите да се противопоставя на решение на втора /последна / инстанция по наказатено дело от ЧХ , ако е постановено осъдително решение без да е доказана по безусловен начин вината на подсъдимия?
Тоест , презумцията "невинен до доказване на противното " - не е спазена.
obiden
 

Re: nevinen ili vinoven

Мнениеот bgjurist » 13 Фев 2004, 20:41

Ами, Страсбург
bgjurist
Потребител
 
Мнения: 966
Регистриран на: 11 Сеп 2002, 14:11

Re: nevinen ili vinoven

Мнениеот Гери » 15 Фев 2004, 18:02

:") страсбурк, но ако не е изтекъл 6 месечен срок от постановяване на последният процесуален акт :)
Гери
 

Re: nevinen ili vinoven

Мнениеот badu » 16 Фев 2004, 13:39

аха
badu
 

Re: nevinen ili vinoven

Мнениеот ВенИ » 17 Фев 2004, 10:38

Първо искам да поясня, че съдебната система в България е тринстанционна и последна е третата инстанция - Върховен Касационен Съд. Трудно е да се отговори на въпроса Ви без да се знаят елементарни подробности. Това, че вината не е доказана безусловно си е лично Ваше виждане. Най-важният въпрос, който стои пред един съдебен състав преди да произнесе присъдата е да реши категорично въпроса за вината. Така че щом имаме постановена присъда, значи вината Е била доказана безусловно и съдът се е убедил в това.
Друг е въпроса с презумцията " невинен до доказване на противното ". Това е един от основните принципи на наказателния процес и ако е бил нарушен е налице съществено нарушение на процесуалните правила, което е касационно основание, т.е. основание за обжалване пред трета инстанция.
ВенИ
 

Re: nevinen ili vinoven

Мнениеот slavi_kotarov » 17 Фев 2004, 11:48

Ако присъдата е за тежко престъпление (наказуемо с лишаване от свобода над 5 тодини), независимо от това, че е по тъжба, т.е. ЧХ, може да се обжалва пред Касационния съд, който вече ще реши дали е доказана вината по несъмнен и безспоен начин. Ако не е за такова престъпление - съжалявам, но не подлежи на касационна проверка и влиза в сила без значение дали Вие смятате, че е доказано.

[%sig%]
slavi_kotarov
Младши потребител
 
Мнения: 64
Регистриран на: 11 Окт 2001, 17:00
Местоположение: Стара Загора


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 38 госта


cron