начало

Сарафов поиска имунитета на Кирил Петков заради ареста на Бойко Борисов Сарафов поиска имунитета на Кирил Петков заради ареста на Бойко Борисов

Особен случай на прекратяване на ООД

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Особен случай на прекратяване на ООД

Мнениеот zvezda » 06 Яну 2005, 14:09

Имаме ООД с двама съдружници. Преди 10 години единият от тях заминава в чужбина и не оставя никакви координати. Сега няма връзка с този човек. Другият съдружник, който е и управител, иска да прекрати дружеството във възможно най-кратки срокове. Въпроса е, как да действа:
1. Да се оттегли от управлението на база чл.141, ал.5 от ТЗ и да чака прокурор на основание чл.155, т.3 да прекрати дружеството;
2. Да подаде иск на основание чл.155, т.1, като притежател на 90 % от капитала.
"Важни причини" може ли да бъде невъзможност за комуникация с другия съдружник (или пък изискване от бъдещ работодател лицето да не е съдружник в търг. дружество). Как се доказват тези причини?

Някой имал ли е практика по точка 2-ра?
zvezda
Потребител
 
Мнения: 388
Регистриран на: 14 Мар 2004, 19:48
Местоположение: София

Re: Особен случай на прекратяване на ООД

Мнениеот enigma » 06 Яну 2005, 14:24

Ако е притежател на 90% от капитала защо не се ползва направо чл. 15, ал. 1, т. 2 ТЗ. На другото лице ще се изпрати покана по последния известен адрес в страната, ако няма настоящ.
enigma
 

Re: Особен случай на прекратяване на ООД

Мнениеот Anastassia.Terzieva » 06 Яну 2005, 15:12

Заради другия съдружник ли прекратява ООД-то, защо не го изключи на осн.чл.126 ал.3 т.1 и 2 (защото не взема участие в дейността на дружеството) и да си запази ООД-то все пак е дал пари за регистрацията му и т.н., може да изпрати предупреждението и после да го покани за ОС в ДВ или на последния известен адрес и с 90% от капитала да си вземе решение на ОС за изключването му пък той ако се появи някога да го съди ако иска.
Аватар
Anastassia.Terzieva
Потребител
 
Мнения: 319
Регистриран на: 27 Фев 2002, 16:31
Местоположение: София

Re: Особен случай на прекратяване на ООД

Мнениеот миа » 07 Яну 2005, 13:04

Защо не му изпратиш предупреждение за изключване и покана за общо събрание с вписана точка в дневния ред "изключване". Той няма да ти се яви, ти си провеждаш събранието, взимаш решение за изключване и поемаш дяловете на изключения като преобразуваш дружеството в ЕООД
миа
 

Re: Особен случай на прекратяване на ООД

Мнениеот zvezda » 07 Яну 2005, 13:28

Начини много, както се оказа, но проблема е, че ООД-то трябва бързо и с минимални разходи да се закрие. Преминаване в ЕООД означава ново вписване - такси, уникалност на име (искат го) и загуба на време. А изключването ми се струва излишно усложняване, предвид, че не това е целта, а нашият съдружник просто иска да се отърве от това ООД.
zvezda
Потребител
 
Мнения: 388
Регистриран на: 14 Мар 2004, 19:48
Местоположение: София

Re: Особен случай на прекратяване на ООД

Мнениеот enigma » 07 Яну 2005, 14:31

Извинете, не съм изписал точния номер на разпоредбата!

Чл. 154. (1) Дружеството се прекратява:
2. (изм., ДВ, бр. 84 от 2000 г.) по решение на съдружниците, взето с мнозинство 3/4 от капитала, ако в дружествения договор не е предвидено по-голямо мнозинство;

Ако е притежател на 90% от капитала няма проблеми. На другото лице ще се изпрати покана по последния известен адрес в страната, ако няма настоящ.
enigma
 

Re: Особен случай на прекратяване на ООД

Мнениеот биби » 07 Яну 2005, 22:57

ами мойто момче, какви дела бе пиле, нали има 90% от капитала?да си приема решения за каквото си поиска, вкючително и за прекратяване и за ликвидация, то от това по-лесен не съм срещала, това ако ти е трудния казус ела да ти дам от моите сложните.....
биби
 

Re: Особен случай на прекратяване на ООД

Мнениеот биби » 07 Яну 2005, 22:59

хорааааааааааа, какви поканииииииииии какви адреси, какви чудеса, регистръния съд е охранителен и не му пука кой как си е свикал събранието, вие май се самозабравихте
биби
 

Re: Особен случай на прекратяване на ООД

Мнениеот enigma » 08 Яну 2005, 03:00

Ами ако случайно съдът по регистрацията реши да провери как е свикано събранието и дали отговаря на законовите изисквания, което освен това му е и в правомощията. Биби, на колко водки си!?
enigma
 

биби

Мнениеот zvezda » 08 Яну 2005, 08:14

фирмата е създадена 1994 г. и тъпото е, че в дружествения договор е прието д се прекратява по решение на всички съдружници. Както се сещаш, ТЗ в случая не важи, ако ще и 99 % да притежава нашия съдружник. Освен това, практиката ми показва, че съдиите следят много зорко реда за свикване на събрание и ако решението е взето от единият съдружник, ще искат да разберат причините за това, уверявам те.
zvezda
Потребител
 
Мнения: 388
Регистриран на: 14 Мар 2004, 19:48
Местоположение: София

Re: биби

Мнениеот hasplu » 08 Яну 2005, 08:28

Чл. 126.(3) Съдружникът може да бъде изключен от общото събрание след писмено предупреждение, когато:

1. не изпълнява задълженията си за оказване съдействие за осъществяване дейността на дружеството;

2. не изпълнява решенията на общото събрание;

3. действува против интересите на дружеството;

________
мисля, че за около 2 седмици не би трябвало да имаш проблем по този начин.......ама не си залагам главата де, все пак не съм се досъбудил :))
Аватар
hasplu
Потребител
 
Мнения: 487
Регистриран на: 06 Фев 2002, 12:42

Re: Особен случай на прекратяване на ООД

Мнениеот случаен-N » 08 Яну 2005, 15:01

Звезда, виждам че освен твоите два варианта, дотук ти е предложен и трети - изключване. Ето ти още един вариант.
По въпроса за кворума - какво мнозинство е предвидено за промяна в Дружествения договор? Законовата норма е повече от 3/4. Ако не е предвидено единодушие, впиши първо промени в Дружествения договор и по-конкретно в частта за необходимото мнозинство за прекратяване на дружеството. Мине ли това, другото е лесно. Свикваш си ОС на съдружниците и вземаш решение за ликвидация, съобразно изменения договор.
Естествено ще трябва да минеш през процедурата - изпращане на нотариална покана /доказваща, че лицето не живее на адреса/. Тъй като работиш в София, със сигурност съдът ще провери редовността на свикването.
Относно иска по чл.155, ал.1 ТЗ: Тук се провеждат две производства. Първо - по исков ред се постановява прекратяване на дружеството. А след влизане в сила на решението, се провежда охранително - пред регистърния съд за откриване производство по ликвидация, назначаване на ликвидатор и т.н. Т.е. недопустимо е съединяване на исковото производство за прекратяване с охранителното, каквото е ликвидационното.
А иначе "важна причина" може да е просто неувеличението на капитала. Щом от 10 години не са провеждали ОС, напълно възможно е капиталът им да е 50 000 неденоминирани лева.
случаен-N
 

Re: Особен случай на прекратяване на ООД

Мнениеот enigma » 08 Яну 2005, 15:05

След като сте му изпратили покана за събранието със съдържанието на проекторешенията на събранието (направете го по нотариален ред) и той не се явява и не протестира по никакъв друг начин не се изисква и изрично съгласие, то е дадено конклудентно. В поканата добавете, че ако не се яви съгласието ще се счита за дадено при неявявяне и не излизайте нито ред от проекторешенията. Приложете ако искате и текстовете за падащия кворум от АДто но не виждам смисъл.
enigma
 


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


cron