начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

Предсрочно напускане на квартира

Казуси за недвижими имоти


Предсрочно напускане на квартира

Мнениеот viglund » 29 Юни 2024, 20:46

Здравейте, имам два казуса - е следният, взехме квартира преди 10 месеца, но се оказа че съседите отгоре са изключително шумни - постоянно тичащи, пищящи деца, тропане и стъргане с мебели, влачене на столове и маси , от 7 сутринта до 23:00 , без почивен ден. Шумът е постоянен и невъзможен за игнориране,
тъй като има ниски честоти защото децата набиват крак и скачат от високо на плочата. хазяйката се направи на загрижена в началото, после вдигна рамене и каза да се оправяме, въпреки че ги познава( очевидно не иска да се кара с тях)Опитах с добро, няколко пъти говорих с тях ,мислейки че не знаят - оказа се че знаят, че вдигат шум ,просто не ги интересува. :))) стигнахме до скандали но решение реално няма. Искаме да напуснем месец предварително, но според договора дължим един депозит неустойка. Платено е до 19ти юли, на 19 Август изтича договора. На всичкото отгоре вдигна и входната такса от 20 на 40лв. В договора не е посочен размер на входна такса - това , бидейки неяснота в условията, може ли да се тълкува в наша полза че не дължим таксата? ( това е първият казус )Вторият въпрос е - можем ли на 19ти Юли да си вдигнем чукалата и да и заявим да идва да си взима апартамента, без да и дължим нищо повече (освен депозита) и втори въпрос е - можем ли да и откажем входната такса, при положение че дори асансьор няма и входа се мие два пъти в месеца? иначе сме изрядни платци, плащаме по банков път с основание "наем" въпреки, че хазяйката искаше основание "захранване".
Много благодаря че сте отделили време да прочетете това.
viglund
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 29 Юни 2024, 20:20

Re: Предсрочно напускане на квартира

Мнениеот ivan_lawyer » 30 Юни 2024, 06:35

Адвокат съм и съм бил и от двете страни на "барикадата".

Моят съвет е - опитайте с добро, примерно - разговори, аз виждам нещата - че ще ви осъдят - повярвайте - никой съдия няма да се трогне.

Може, но - ще вземе за маловажен случая. В случаят са важни - микро-детайлите.

Аз бих постъпил така - изнасям се и - чакам нещо.

Този хазяин не Ви (ви) е регистрирал - тоест - съвсем е развързана работата. При един конфликт - ще - му пропаднат "гемиите". Тоест - трябва да установява пред съдия, че има договор, щом е искал да му се захранва сметката, не е изряден. Това - куца.

Тоест - има един жаргонен израз - не мога да го кажа тук - но е от предградията - тоест - малко е - детински - но мисля - че ме разбирате - "обирайте си крушите". Другият термин е по-цветист.

Проблем е шумът, това ме вбесява и мен - имал съм съседка - рок-метълист, там е друг проблемът - цяла нощ - 2 пакета цигари не ми стигнаха - да я чакам да свърши купона.

Аз също имам шумен бизнес - но това е извън темата.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5361
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Предсрочно напускане на квартира

Мнениеот guest1 » 30 Юни 2024, 08:46

Здравейте!
Говорите за две страни (наемодател и наемател), а аз виждам и трета - шумните съседи.
При такова положение - веднага намесвам и четвърта - съответното РПУ! Има си правила за тези неща

Колкото до хазяйката и договорките - писмен или устен, договорът си е договор. Дали живущите са регистрирани - в домовата книга предполагам- не е толкова важно. Но за НАП ще е интересно, дали доходите от наема се декларират и облагат!
viglund написа:плащаме по банков път с основание "наем" въпреки, че хазяйката искаше основание "захранване".
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Предсрочно напускане на квартира

Мнениеот viglund » 30 Юни 2024, 14:23

Предполагам че не си пуска декларация, но има ли как да се разбере това със сигурност? Някаква публична информация по въпроса, имам предвид. Като цяло не ни се занимаваше с разправии и искам да и оставя депозита, да си покрие каквито сметки има от тоя месец, защото и лев повече не искам да и давам а просто да си тръгнем. Наема е платен до 19 включително, има една вода и един ток , по 70-80 лв всяка. И измислената такса вход....сметките са си на нейно име , не ни ги е прехвърлила. Наистина предпочитах да изкараме договора до края и кой откъдето е, но не можем нито да спим, нито да си почиваме, а плащаме наем малко повече от половин минимална заплата. Тя може ли да откаже да си вземе апартамента, на датата която и кажем че напускаме? 20 дни предизвестие малко ли са ? Иначе направо предпочитам някой да вдига купони в събота вечер, но да знам по кое време се случва, пред това тук.
viglund
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 29 Юни 2024, 20:20

Re: Предсрочно напускане на квартира

Мнениеот ivan_lawyer » 01 Юли 2024, 05:45

МВР нищо няма да направи, доколкото - не може да изгони шумните наематели. Това е Етажна собственост. Да - ще направят протокол и - на кого - на децата ли ще направят протокол.

Опитвал съм се да реша шумоизолацията - още по-комично става. Слагаме дебели килими, мокети, черги (аз не знам дали някой ползва вече черги). Не се намалява толкова шума. То детето - ако не буйства - не е дете. Не знам какво да кажа. Няма оправяне, особено с Емил от Льонеберя. Влаченето на новите модерни столове за компютъра - тези от типа на офис-моделите - с колелца и мен ме вбесява, защото при всяко движение - мърда. Скърца и пластмасовото колелце издава вбесяващи звуци.

От друга страна - това са деца - ако ги сдържат прекалено родителите - ще станат странни личности.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5361
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Предсрочно напускане на квартира

Мнениеот dimist » 01 Юли 2024, 11:21

Намерете си друга квартира, и още отсега я поканете на 19 да и предадете апартамента. Писмено, чрез ЦСИ, да имате доказателство за поканата. Поканете и двама познати на 19 с готовност да бъдат свидетели, ако тя не дойде да си вземе ключовете. Без да съм наясно с конкретния казус, знам, че повечето софийски хазаи и хазайки не декларират доходите от наем, така че, една ли ще го направи на въпрос за 1 месец. А таксата вход се определя от Общото събрание на етажната собственост, не от хазайката.
dimist
Потребител
 
Мнения: 697
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58

Re: Предсрочно напускане на квартира

Мнениеот gergana12 » 01 Юли 2024, 15:09

Това, че не ви е прехвърлила сметките, подсказва, че не декларира наема в НАП. За 2023 би трябвало да има вече подадена декларация до 30 април
gergana12
Младши потребител
 
Мнения: 64
Регистриран на: 21 Дек 2008, 02:35

Re: Предсрочно напускане на квартира

Мнениеот guest1 » 01 Юли 2024, 15:47

gergana12 написа:Това, че не ви е прехвърлила сметките, подсказва, че не декларира наема в НАП. За 2023 би трябвало да има вече подадена декларация до 30 април

Нищо не е сигурно. Обикновено смяна на титуляр на партида се прави при дългосрочното наемане.

Декларация може да се подаде и след срока - със съответните санкции.
А освен декларацията по чл. 50 от ЗДДФЛ - трябва да има подадени и по чл. 55.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 61 госта


cron