начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

Дарение на имот и последващо изнудване

Казуси за недвижими имоти


Дарение на имот и последващо изнудване

Мнениеот bur042819 » 27 Мар 2024, 13:10

Здравейте, съпругът почина преди 3 г. При приемане на наследство по опис от децата, се оказва, че апартамента, в който живеем 17 г. не е прехвърлен, а майка му и сестра му имат дял. Преди 2 г. майката и сестрата прехвърлят на двете ми деца своите идеални части / 4/6 и 1/6/, без никакви условия. Аз оставам с дял 1/18.
В последствие отношенията ни се влошиха, тъй като имат претенции към друг съсобствен имот, който категорично казах, че няма да отстъпя, тъй като е строен от мен и съпруга ми по време на брака в съсобствен парцел.
От тогава непрекъснато отправят заплахи, че ще развалят дарението и ще ме изхвърлят на улицата, ако не се съглася с техните искания. Имота е дарен на децата, не на мен. Едното дете е малолетно. От дарението са минали 2г. Подлежи ли на разваляне и как мога да се защитя. След прехвърлянето направих ремонт в апартамента / ел.табла, дограми, баня и т.н. /
bur042819
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 27 Мар 2024, 12:56

Re: Дарение на имот и последващо изнудване

Мнениеот guest1 » 27 Мар 2024, 21:03

Здравейте.

Въпросът
bur042819 написа:Подлежи ли на разваляне (дарението) и как мога да се защитя.

си има точен отговор в Закона за задълженията и договорите
Чл. 227. Дарението може да бъде отменено, когато дареният:
а) умишлено убие или се опита да убие дарителя, неговия съпруг или негово дете, или е съучастник в такова престъпление, освен ако деянието е извършено при обстоятелства, които изключват наказуемостта;
б) набеди дарителя в престъпление, наказуемо с лишаване от свобода не по-малко от три години, освен ако набедяването се преследва по тъжба на пострадалия и такава не е подадена, и
в) отказва да даде на дарителя издръжка, от която той се нуждае.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Дарение на имот и последващо изнудване

Мнениеот berto » 27 Мар 2024, 23:48

На разваляне не подлежи. На теория може да бъде прогласен за недействителен по чл. 26 /ЗЗД, но това е екзотика, щото трябва да докажат неща, а в гражданския процес който каквото твърди, трябва да го докаже. Вие си стойте и не се притеснявайте. Ако Ви тормозят, подайте сигнал в полицията да се стреснат малко.

Иначе казусът от правна гледна точка е интересен - като сте живели 17 години в тоя апартамент, може да се каже, че сте го придобили по давност с вашия съпруг, още докато е бил жив. Това се случва на 10тата година. И така двете Ви деца имат равни части от него. Зависи и вие с него в каква форма на брак сте живели - СИО, разделност или брачен договор и дали сте били женени към момента на смъртта на съпруга си.

И други неща мога да кажа, но както се казва, трябва повече информация, т.е. "дяволско доказване" - да се тръгне от самото начало на въпросния апартамент - кога е придобит, от кого, при какви условия в какви идеални части (това всичкото го пише в нотариалния акт) и след това с дати и идеални части да се премине към следващите собственици и т.н. и т.н.

От написаното оставам с впечатление, че тоя апартамент е бил собственост на родителите на съпруга Ви, и когато баща му е ритнал камбаната, са го разделили някак си, понеже казвате, че идеалните части са 4/6, 1/6 и 1/18 за вас.

Да не говорим, че има и текстове в Семейния кодекс, които, при хипотетично обявяване на дарението за нищожно, дават възможност да се живее в чужд имот до навършване на пълнолетие на децата, стига да се плаща наем - чл. 56 и 57 /СК.

Интересно е, както вече казах, но имайте предвид, че трябва да внимавате, понеже имате и други имоти, а това, при хищни роднини, Ви прави уязвими, така че имайте едно на ум и при нужда дори отидете при адвокат, а не пишете само по форумите.
berto
Потребител
 
Мнения: 408
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: Дарение на имот и последващо изнудване

Мнениеот guest1 » 28 Мар 2024, 00:09

berto написа:От написаното оставам с впечатление, че тоя апартамент е бил собственост на родителите на съпруга Ви, и когато баща му е ритнал камбаната, са го разделили някак си, понеже казвате, че идеалните части са 4/6, 1/6 и 1/18 за вас.

Това е толкова очевАдно, че не мислех да го споменавам.

1. Имотът е собственост на майката и бащата - по 1/2.
2. Когато бащата почива - наследници на неговата 1/2 са майката (събира 4/6 - 1/2 + 1/6), синът и сестрата - по 1/6.
3. Когато и синът почива - неговата 1/6 се дели на 3 - съпругата и двете деца по 1/18.
berto написа:Иначе казусът от правна гледна точка е интересен - като сте живели 17 години в тоя апартамент, може да се каже, че сте го придобили по давност с вашия съпруг, още докато е бил жив. Това се случва на 10тата година.

Намерението за своене ... не е приложимо при наследяването на имот. Предполага се, че владелецът владее имота от името на своите сънаследници, докато не се докаже противното. Владелецът сам следва да доказва, че изрично е заявил и показал чрез действията си на останалите наследници, че владее за себе си.

bur042819 написа:В последствие отношенията ни се влошиха, тъй като имат претенции към друг съсобствен имот, който категорично казах, че няма да отстъпя, тъй като е строен от мен и съпруга ми по време на брака в съсобствен парцел.

Понеже споменавате И този имот ... каква е причината за съсобствеността?
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Дарение на имот и последващо изнудване

Мнениеот bur042819 » 28 Мар 2024, 13:03

Благодаря на отговорилите!
[b]Иначе казусът от правна гледна точка е интересен - като сте живели 17 години в тоя апартамент, може да се каже, че сте го придобили по давност с вашия съпруг, още докато е бил жив. Това се случва на 10тата година. И така двете Ви деца имат равни части от него. Зависи и вие с него в каква форма на брак сте живели - СИО, разделност или брачен договор и дали сте били женени към момента на смъртта на съпруга [/b]

Това, че не сме го придобили по давност приживе на съпруга / по документи/, мога ли да претендирам аз сега? Живели сме в режим СИО и бяхме женени към датата на смъртта. И двете деца са наши общи.

Причина за съсобствеността на другия имот е, че парцела не е разделен приживе, / казал-рекъл, разбрали се помежду си кой къде ще строи и какво ще има, но документи липсват-поне аз нямам/, съпруга ми строи върху имот на баща си / аз мисля, че е негов/ , от там след смъртта му в процеса на приемане на наследство лъсват неуредиците.
Това, че сме плащали всички данъци ние-дори и на съсобствениците, снимков материал от самия процес по строителство , би ли имало тежест в едно съдебно производство? Получавам различни мнения по въпроса!
И тъй като другата страна има доста познати в юридическите среди, а всички сме наясно как се случват нещата в БГ, какво бих могла да предприема?
bur042819
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 27 Мар 2024, 12:56

Re: Дарение на имот и последващо изнудване

Мнениеот guest1 » 28 Мар 2024, 15:03

bur042819 написа:Това, че не сме го придобили по давност приживе на съпруга ...

Хайде да забравите тази давност - написах Ви защо!

Но ще обясня нагледно.
Ако аз и моят брат наследим жилище, но само аз живея там - това не означава, че ще го придобия по давност.
Трябва да докажа, че не съм разрешавал на брат ми - да влиза вътре и че той е бил съгласен.
bur042819 написа:Причина за съсобствеността на другия имот е, че парцела не е разделен приживе, / казал-рекъл, разбрали се помежду си кой къде ще строи и какво ще има, но документи липсват-поне аз нямам/, съпруга ми строи върху имот на баща си / аз мисля, че е негов/ , от там след смъртта му в процеса на приемане на наследство лъсват неуредиците.
Това, че сме плащали всички данъци ние - дори и на съсобствениците, снимков материал от самия процес по строителство , би ли имало тежест в едно съдебно производство? Получавам различни мнения по въпроса!
И тъй като другата страна има доста познати в юридическите среди, а всички сме наясно как се случват нещата в БГ, какво бих могла да предприема?

Тоест - и там е същото, но без дарения.
Това „имот на баща си“ е било докато бащата е бил жив. После е станало съсобственост - на „наследниците на бащата“.
Колкото до платежните документи - какво пише там?
Ако пише вашите имена - ама не на платец, а на основание - ще е добре. Но най-вероятно вие сте платец, но основанието е „данък сгради и такса смет на ... #еди_кой_си“. И Вие трябва да доказвате, че сте плащали само със собствени средства и другия човек - не Ви е давал пари в брой.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Дарение на имот и последващо изнудване

Мнениеот bur042819 » 28 Мар 2024, 16:47

А каква е вероятността след време децата на сестрата на мъжа ми да търсят запазена част, при положение, че тя дарява доброволно и без условия на моите деца?
bur042819
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 27 Мар 2024, 12:56

Re: Дарение на имот и последващо изнудване

Мнениеот ivanov_p » 28 Мар 2024, 18:24

Съберете каквото има като документи и отидете при адвокат за да сте спокойни.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4492
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Дарение на имот и последващо изнудване

Мнениеот berto » 28 Мар 2024, 18:42

Тя дарява безусловно, защото по Закона за задълженията и договорите дарения, направени под условие са нищожни - чл. 226, ал. 2 /ЗЗД, или по-точно, когато условието е невъзможно.

Колкото до въпроса с придобиването по давност, който повдигнах, придобива се след 10 години и там е достатъчно да нямат ключ и да не са пребивавали трайно, т.е. повече от 6 месеца постоянно (което предполагам, че е така).

Както съм написал - спете спокойно и на адвокат ходете само ако има подадено нещо в съда или нотариална покана. От това, което сте написала, мисля, че сестрата на покойния Ви съпруг само си чеше езика и плаши гаргите.
berto
Потребител
 
Мнения: 408
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: Дарение на имот и последващо изнудване

Мнениеот guest1 » 28 Мар 2024, 21:43

berto написа:Колкото до въпроса с придобиването по давност, който повдигнах, придобива се след 10 години и там е достатъчно да нямат ключ и да не са пребивавали трайно, т.е. повече от 6 месеца постоянно (което предполагам, че е така).

Малко мислене ... никога не е излишно!

guest1 написа:Ако аз и моят брат наследим жилище, но само аз живея там - това не означава, че ще го придобия по давност.
Трябва да докажа, че не съм разрешавал на брат ми - да влиза вътре и че той е бил съгласен.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Дарение на имот и последващо изнудване

Мнениеот berto » 28 Мар 2024, 21:58

Не трябва мислене, трябва четене с разбиране.

Никой не го е питал тоя хипотетичен брат дали е съгласен или не е съгласен да влиза там. Точка.

Щом той не се интересува от това да е там и не влага в имота за подобрения, не го ползва, не го отдава под наем и т.н. и т.н., значи не го интересува. Ако само плаща данък, това са жълти стотинки. Данък на апартамент 80 квадрата (каквито са повечето в България) на година е около 200-250лв. Това са жълти стотинки.

И да го пускаш, и да не го пускаш, това е. Въпросът за пускането в конкретния казус въобще може да не е повдиган. Той ако не иска да дойде, какво правим, а? Ако не се интересува, какво? Ако иска да е точен, да си прочете чл. 32 и следващите от ЗС и да не се прави на интересен тоя брат.

Ядосах се!!!

Аман от тъпотии, братче. Тая съсобственост изяде главите на сума ти хора. Извън посочения казус има толкова измами с констативки, при които се намират трима идиоти и отиват при нотариуса (и той света вода ненапита) и потвърждават, че некой си там (рода, а понякога и случаен измамник) бил владял имота 10 години, а той го видял оня ден, щото минавал от там, или защото някой му пошушнал. Е*ати изродите.

Тука жената живее 17 години с мъжа си (Бог да го прости), после "ама трябва да е бил съгласен, трябвало да не го пуска". Абе я се скрий!
berto
Потребител
 
Мнения: 408
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: Дарение на имот и последващо изнудване

Мнениеот guest1 » 28 Мар 2024, 22:06

berto написа:Не трябва мислене, трябва четене с разбиране.
Ядосах се!!!

Ето това ви е проблема, че не мислите и действате импулсивно!

Ето набързо няколко статии по въпроса
***************
***************
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Дарение на имот и последващо изнудване

Мнениеот bur042819 » 13 Май 2024, 09:44

Още веднъж, благодаря на всички, които отделят време да изразят мнение. Четейки написаното, отново не става ясно доколко имам повод за притеснение, тъй като прочетох различни мнения. Хубав ден на всички!
bur042819
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 27 Мар 2024, 12:56

Re: Дарение на имот и последващо изнудване

Мнениеот bur042819 » 13 Май 2024, 09:57

След консултация с адвокат-относно дарението, трудно могат да го развалят, тъй като е дарено на децата, и те трябва да докажат, че най-общо децата ги тормозят или не дават издръжка, от която дарителите се нуждаят. Свекърва ми е с тавана на пенсията /наследствена от починал миньор/, сестрата работи и има и други имоти, племенниците работят-имат доходи и имоти на тяхно име. Моите деца са ученици-едната завършва сега/абитуриентка/ другата е на 11 г.-5клас.
Апетитите обаче сега са към имота на Атия.
За щастие, се оказа, че е законна само 38 кв.м. и 600 кв.м.двор. от които аз имам 1/6 /заедно с децата/
Навремето съпруга ми тръгва да строи гараж в парцел на баща си, като огражда съществуващата къща и залепя новия строеж до нея. За съжаление-по документи свекъра не е учредил право на строеж-само устно.
По късно прави плоча и строим вече двамата над гаража + трети етаж, равняващ се на половината от площта.
Тъй като този строеж е незаконен по действащите разпоредби, сега сестрата иска да и платим 1/6 от нейния дял, който и се полага според нея, тъй като е строено в парцел на баща и. Те не са влагали средства. Това сме го строили аз и съпруга ми в продължение на 18 г. Най вероятно ща стигнем до съд с оглед това, че иска пари, които не мога да и дам. А съсобственос вече е невъзмона, с оглед това, че племенниците са нападнали словестно дъщеря ми.
Моля съвет и добър адвокат! Племенничката е юрист, племенника-полицай-имат стабилни контакти в Бургас.
bur042819
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 27 Мар 2024, 12:56


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 60 госта


cron