начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

Доказване на идентичност на лица?

Казуси за недвижими имоти


Доказване на идентичност на лица?

Мнениеот christin_pt » 06 Окт 2024, 00:01

Здравейте,

Имам незаверено копие от нот. акт от 20-те години за покупка на имот от мой пра-роднина, но последният е вписан в акта навсякъде само с двете си имена, без бащиното. Всъщност самият акт е извършен чрез пълномощник и е общ за цели 9 лица - продават се 9 парцела на 9 различни лица, изброени в подточки, в един и същи акт.*

Входирах молба в АпВ за издаване на заверен препис от този акт, но съдията ми върна молбата с искане за предоставяне на удостоверение за идентичност на лице с различни имена. Всичко хубаво, но никъде в гражданските регистри моят роднина не е бил вписан някога само с две имена - нито в акта за раждане (очевидно), нито в брачното, нито в смъртния акт. Тъй като е починал преди 1977, няма и същински картон. Всички документи, касаещи този имот (декларации, АДС, договори) освен нот. акт, също са с трите му имена.

Какъв е реда да се удостовери идентичност на лицето, така че да ми бъде издаден заверен препис на нот. акт, щом от общината не са в състояние да ми предоставят удостоверение по обективни причини? Самият имот от акта е частично идентичен с имота, описан в другите документи, които имам (те са от по-късни години, когато от имота са били отчуждени 100-ина кв.м. за улица).

Знам, че в България не съществува понятието клетвена декларация, но може ли нотариус да удостовери по някакъв начин такава идентичност на база документи и обстоятелства и това да бъде признато от съдия по вписванията?


* На когото му е интересно - това не са различни дела под един номер на акт (напр. Акт 1, Том 1, Дело 1, 2, 3... 9), а е само едно единствено дело. Всички останали също са записани с две имена, като само един е записан и с бащино име, но съкратено ("Иван И. Иванов") - повечето дори са споменати с пълните си 2 имена само веднъж, а по-нататък личните са съкратени или отпадат - напр. Стефан е станал Ст., Петър е станал П., а тези с титли и чинове (Инж., Д-р, Майор) са споменати само така с титла/чин + фамилия.
christin_pt
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 14 Авг 2024, 07:47

Re: Доказване на идентичност на лица?

Мнениеот ivanov_p » 06 Окт 2024, 10:11

Правите родословно дърво или ви трябва за нещо свързано с имота?
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4492
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Доказване на идентичност на лица?

Мнениеот christin_pt » 06 Окт 2024, 11:19

Искам да сложа ред в имотите, които притежаваме, тъй като не живеем постоянно в България... за този наследствен имот е нужно издаването на констативен н.а. по документи. Само че ми трябва заверен препис от споменатия акт, който да послужи пред нотариуса. Последният вероятно ще каже как да се процедира, но тъй като времето ми в България обикновено е ограничено, се опитвам да идвам поне малко подготвена, понеже администрацията у нас често работи с много дълги срокове... (не и АпВ, но все пак).
christin_pt
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 14 Авг 2024, 07:47

Re: Доказване на идентичност на лица?

Мнениеот mariana19621 » 06 Окт 2024, 11:33

Издайте си КЕП и си действайте от разстояние. Аз така правя за всичко, където е възможно.
mariana19621
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 04 Ное 2020, 23:12

Re: Доказване на идентичност на лица?

Мнениеот ivanov_p » 06 Окт 2024, 11:44

christin_pt написа:Искам да сложа ред в имотите, които притежаваме, тъй като не живеем постоянно в България... за този наследствен имот е нужно издаването на констативен н.а. по документи. Само че ми трябва заверен препис от споменатия акт, който да послужи пред нотариуса. Последният вероятно ще каже как да се процедира, но тъй като времето ми в България обикновено е ограничено, се опитвам да идвам поне малко подготвена, понеже администрацията у нас често работи с много дълги срокове... (не и АпВ, но все пак).


Това е адвокатска работа или според ситуацията и нотариална. Цитирания НА е от преди сто години, меродавно ще е кой е владял имота поне 10 години с намерение да свои, а вероятно имота се владее от поне 30-40 г., което се доказва със свидетели.
Когато някой се сдобие с имот е длъжен да го регистрира в данъчното. Колко се пазят тези документи не знам, а и по едно време партизаните ги горяха. Питайте в общината, поради немарливост на наследниците имота още може да се води на прадядото.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4492
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Доказване на идентичност на лица?

Мнениеот guest1 » 06 Окт 2024, 12:00

ivanov_p написа:Питайте в общината, поради немарливост на наследниците имота още може да се води на прадядото.

Само една добавка - в някои общински "тефтери" може да фигурира прадядото, но в дирекция "Местни данъци и такси" ще е вписан жив човек (един или няколко)! Чл. 14, ал. 6 от ЗМДТ.
В случай че не е подадена данъчна декларация по ал. 1 от наследниците или заветниците, след изтичането на срока по чл. 32 служителят по чл. 4, ал. 1 образува партида за наследения недвижим имот въз основа на данните, налични в общината и в регистъра на населението.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Доказване на идентичност на лица?

Мнениеот christin_pt » 06 Окт 2024, 18:34

Имотът ни е възстановен (реституиран) преди почти 25 годни по каналния ред и оттогава сме във владение, плащаме данъци, имаме наематели с договор и т.н. Но към момента на възстановяването през 2000 година то е станало на база на други документи и удостоверения, тъй като нотариалният акт, за който говоря, тогава все още не е бил намерен (по причина, че в азбучниците е бил записан с имената на пълномощниците от двете страни, а не на реалния продавач и купувачи). Сега го открихме, но има цитирания от мен проблем с имената. Целта на занятието е да си спестим по-дългата обстоятелствена проверка, тъй като вече минахме една за друг имот и беше изключително голяма разправия... Иначе за КЕП... май сме далеч от т.нар. "електронен" нотариус... тук над век май си се работи само на принципа "при мен се явиха лично..."
christin_pt
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 14 Авг 2024, 07:47

Re: Доказване на идентичност на лица?

Мнениеот hristev » 06 Окт 2024, 20:14

Чл. 51. (Нов - ДВ, бр. 67 от 2005 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 92 от 2014 г., в сила от 07.11.2014 г.) Заверени преписи и препис-извлечения от вписвани актове, отбелязвания или заличавания по книгите по вписвания или от партидите на лицата се издават:

2. на нотариуси и на техни служители;
3. на адвокати, младши адвокати и на адвокатски сътрудници, вписани в регистъра на съответната адвокатска колегия;

Така може да вземете заверен препис без да представяте никакви документи.
hristev
Потребител
 
Мнения: 432
Регистриран на: 14 Юни 2022, 10:07

Re: Доказване на идентичност на лица?

Мнениеот christin_pt » 06 Окт 2024, 22:47

Благодаря!
christin_pt
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 14 Авг 2024, 07:47

Re: Доказване на идентичност на лица?

Мнениеот ivanov_p » 07 Окт 2024, 08:36

Този нотариален акт го забравете. Как ще докажете пред нотариуса, че сте наследник на този с двете имена, след като не сте могли да го докажете пред АВ, а и да го докажете - какво от това? Имате решение на поземлената комисия, правно основание с 5 годишна давност за оспорване, въпросът е решен окончателно и собствениците са описани в решението.
Каква е тази любов към приключения у населението?
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4492
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Доказване на идентичност на лица?

Мнениеот christin_pt » 07 Окт 2024, 16:46

Предполагам, че доказването става на база на обективни факти и обстоятелства, или дори само декларация - това беше питането. Иначе този нот. акт не съществува в изолация, има и редица други документи за имота - данъчни декларации, регулационни планове и разписни книги към тях, АДС и декларации по ЗОЕГПНС, скици, договори... Не знам за каква поземлена комисия говорите, може би бъркате темите - тук не говорим за земеделски имот, а за възстановен такъв по ЗВСОНИ. Както написах, целта е да се спести по-дългата обстоятелствена проверка и да се издаде нов конст. нот. акт за възстановения имот на база само на документи, без да се търсят трима свидетели, тъй като в момента реална вписана собственост няма - имотът е малко в правно лимбо, тъй като хем е отписан от държавна и общинска собственост и ни е върнат/възстановен, хем не е вписан, тъй като трябва да се издаде нов нот. акт.
christin_pt
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 14 Авг 2024, 07:47


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 66 госта


cron