начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

Съсобственост и ползване на имот

Казуси за недвижими имоти


Съсобственост и ползване на имот

Мнениеот melina-62 » 14 Май 2024, 00:07

Здравейте!
Притежавам 1/2 идеална част от съсобствен имот. Имота за когото отправям въпрос е необитаем апартамент от около 15 месеца. Бих искала да си откупя дяловете. С единият съсобственик, дъщерята на починалата ми сестра не стигнахме до никъде, да изкупя нейните 25%, тъй като ми поиска цена, все едно откупувам цялото жилище. Тя има достъп до имота. Другият съсобственик е пастрокът й, вторият съпруг на сестра ми, и той с 25%. Него не съм го чувала от 7 години и няма достъп до имота.
Въпросът ми е: Ако синът ми отиде да живее там, какво трябва да направя, за да нямам проблеми със закона, докато с двамата съсобственици си уредим взаимоотношенията?
Благодаря ви!
melina-62
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 13 Май 2024, 23:16

Re: Съсобственост и ползване на имот

Мнениеот ivan_lawyer » 14 Май 2024, 01:13

Ако имате достъп до имота е едно - ако нямате - е друго.

Аз постъпвам като адвокат така - осигурява се достъп, след което - се свършва цялата "сага", ако тръгнат да Ви съдят за наем - ще отнеме години.

Няма нищо незаконно да си влезете в имота, ако и другият иска да влезе - ще го " отблъснете" - да Ви съди той.

При всички положения е хубаво "консултация".
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5361
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Съсобственост и ползване на имот

Мнениеот ivan_lawyer » 14 Май 2024, 01:13

Ако имате достъп до имота е едно - ако нямате - е друго.

Аз постъпвам като адвокат така - осигурява се достъп, след което - се свършва цялата "сага", ако тръгнат да Ви съдят за наем - ще отнеме години.

Няма нищо незаконно да си влезете в имота, ако и другият иска да влезе - ще го " отблъснете" - да Ви съди той.

При всички положения е хубаво "консултация".
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5361
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Съсобственост и ползване на имот

Мнениеот berto » 14 Май 2024, 08:32

Вие имате 50%, т.е. 1/2 в обикновени дроби, значи можете да си влезете и да си живеете там, защото е повече от частта на другите.

Що се касае до прехвърлянето, ако имате пари, това трябва най-добре при нотариус да отидете и да го помолите да Ви изготви една нотариална покана за доброволна делба до дъщерята и мъжа.

Ако не стане така няколко пъти (например в рамките на 2-3 месеца ще пратите 2-3 покани), отивате на делба в съда и там каквото стане, но имайте предвид, че ако не се разберете, там нещата могат да излязат на публична продан - чл. 348 от ГПК, и тогава всеки ще може да го купи този имот, така че по-добре е доброволно.

Отидете при адвокат, най-добре за да може дъщерята да се убеди, че нещата са сериозни.

Винаги има и чл. 32 /ЗС, където можете да образувате дело за управление на общата вещ и така да се справите.
И това е вариант.
berto
Потребител
 
Мнения: 408
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: Съсобственост и ползване на имот

Мнениеот melina-62 » 14 Май 2024, 10:25

Сърдечно благодаря!
Ако в хода на това, което ми препоръчвате да направя има нещо ново, ще пиша отново тук.
Хубави пролетни дни!
melina-62
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 13 Май 2024, 23:16

Re: Съсобственост и ползване на имот

Мнениеот bozyo » 14 Май 2024, 11:55

berto написа:...отивате на делба в съда и там каквото стане, но имайте предвид, че ако не се разберете, там нещата могат да излязат на публична продан - чл. 348 от ГПК, и тогава всеки ще може да го купи този имот, така че по-добре е доброволно.

къде остана възможността съсобственик да плати достигнатата в публичната продан цена? вкл. възможно наддаване между съсобствениците.
ако цената е над очакванията, то нека наддаващият да я плати. ако цената е под желаната да бъде платена на другите съсобственици, то това си е направо изкупуване на дела. разбира се съществува възможността очакваната цена за изкупуване между съсобствениците да е значително по-ниска от достигната в хода на съдебната делба, но там има място неправилна оценка на имота.
bozyo
Потребител
 
Мнения: 242
Регистриран на: 24 Мар 2021, 00:24

Re: Съсобственост и ползване на имот

Мнениеот melina-62 » 16 Май 2024, 20:19

Привет отново!
Последна промяна melina-62 на 16 Май 2024, 21:03, променена общо 2 пъти
melina-62
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 13 Май 2024, 23:16

Re: Съсобственост и ползване на имот

Мнениеот melina-62 » 16 Май 2024, 20:52

melina-62 написа:
melina-62 написа:
melina-62 написа:Привет отново!
Зададох въпроса за ползване на съсобствен имот, защото синът ми трябва спешно да освободи квартирата в която живее.
Тъй като съсобственото жилище е свободно, откакто татко почина, вече 14 месеца, дали ще има проблем да отиде да живее синът ми там? Получих отговор от ваш колега, че не е проблем да живее, след като имам 50%.
Миналата година нотариално му прехвърлих ползването на една стая.
Какво биха могли да направят другите двама съсобственици, във времето на моите доброволни нотариални покани за изкупуване на дяловете им, както ми предложихте тук?
Чрез писмо по СПИДИ, от ваш колега, направих предложение на племенницата ми, да изкупя нейните дялове от 25%, преди 7 месеца, но както написах по-горе, нищо не се получи.
Аз и племенницата ми имаме достъп до имота, а нейният пастрок няма.
Трябва ли да ги уведомявам? Трябва ли да се направи някаква оценка за наем, ако ще плащам?
Пак благодаря!
Дело за делба би трябвало да се заведе, когато всичко доброволно между нас като съсобственици е изчерпано.
melina-62
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 13 Май 2024, 23:16

Re: Съсобственост и ползване на имот

Мнениеот ivan_lawyer » 17 Май 2024, 02:55

Веднага влезте в имота и - пуснете временно "СОТ", ако нямате възможност - просто влезте в имота - преместете ваши вещи, например - хладилник, нещо може и да не е хладилник, нещо - което да "демнострира" Вашето присъствие.

Това - което казвам е така, след това - направете декларация - на общо основание - така и така - на тази и тази дата - тези и тези се преместихме, осъществихме преместване на мебели, горното да послужи за нуждите на съда, примерно.

Влезте и заключете.

Експертизата ще стане това-онова. какво Ви вълнува - който е вътре е - победител.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5361
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Съсобственост и ползване на имот

Мнениеот melina-62 » 17 Май 2024, 21:08

Пак благодаря!
Благодарение на вас, в общи линии ми се изясниха нещата - какво, кога и как трябва да направя.
До скоро!
melina-62
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 13 Май 2024, 23:16


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 70 госта


cron