начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

Търся адвокат, специализиран в правата на детето

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Търся адвокат, специализиран в правата на детето

Мнениеот yanko48 » 03 Сеп 2024, 20:06

Става дума за случай, който включва асистирана репродукция, починал преди раждането баща, дете с "Баща неизвестен" в съответната графа на акта за раждане и майка, която до момента (две години след раждането) не е потърсила признаване на бащинството.
Засега ми е нужна само консултация, тъй като смятам да говоря с майката и да разбера какви са плановете и.
При това положение консултацията може да бъде и онлайн, разбира се при условията на адвоката. Добре би било да е в Перник или София, едно защото разговор на живо е за предпочитане, а също и с оглед на евентуални бъдещи действия, ако не успея да убедя майката.
yanko48
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 08 Авг 2024, 18:21

Re: Търся адвокат, специализиран в правата на детето

Мнениеот nikodim77 » 04 Сеп 2024, 00:57

Здравейте отново,
Преди време пуснахте тема по въпроса, и получихте оговори...
Адвокат, "специализиран в права на дете", не би Ви помогнал, а такъв, който е специализиран в семейно и наследствено право, но не че, и той би Ви помогнал. Всичко на този етап зависи от волята на майката на детето. Това, че предвиждате да иницирате разговор е добре, но ако сте решил на същия да присъства и адвокат, това не считам (лично мнение), че е най-удачният вариант за първата Ви среща - разговор по темата, но както решите...
Какви биха нили исканията Ви към адвоката, който търсите?
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1272
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Търся адвокат, специализиран в правата на детето

Мнениеот yanko48 » 04 Сеп 2024, 21:26

1. Ако майката не реши да търси бащинство за детето, в Семейния кодекс за този случай няма решение. В рамките на процедурата за асистирана репродукция (НАРЕДБА № Н-2 от 12 юли 2023 г. за дейности по асистирана репродукция) синът ми и приятелката му са декларирали, че искат съвместно да създадат потомство, т.е. той еднозначно е обявил желанието си да бъде баща на детето, което тя ще роди. За съжаление в СК такъв начин за припознаване на неродено още дете не е предвиден. (Което би трябвало да бъде променено според мене. Не вярвам този случай да е уникален, а и да е - рано или късно това ще се случи с още някого).
Или в крайна сметка адвокат по семейно право не ми решава проблема.
2. И през ум не ми е минавало да разговарям с майката на детето в присъствието на адвокат. Това е дълбоко личен разговор и няма място за чуждо присъствие.
3. Адвокат, специализиран в областта на детското право (или може би в областта на правата на детето би било по-правилно) ми е нужен, за да разбера дали съм прав като смятам, че тази ситуация, "Баща неизвестен", при положение, че бащата е известен и той е желал това дете, нарушава правото на детето да знае произхода и родителите си. Ако да, да разбера какво би било възможно да се направи по-нататък. Ако не...
На края - винаги съм се старал да решавам проблемите с консенсус. И също така съм се старал да съм наясно с алтернативата, ако не успея.
П.П. - Това няма да е първият ми разговор с майката по въпроса.
yanko48
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 08 Авг 2024, 18:21

Re: Търся адвокат, специализиран в правата на детето

Мнениеот nikodim77 » 05 Сеп 2024, 00:37

Здравейте пак,
Снощи след лаконичното ми включване по темата, още дълго пез нощта бях под влияние на Вашия казус. Аз съм особено чувствителен на тема – деца…
Наистина е налице една огромна празнота от към нормативна уреденост за подони случаи, и уви, бабите и дядовците са лишени от възможността да търсят произход на внуче. Тези дни заетостта ми е изключителна. Излизам сутрин рано, а се прибирам в малките часове, но ми предстои „укротяване” на ежедневието, както и предстоящи почивни дни, в които ще мога да проуча по-задълбочено, какви са възможностите пред Вас. Дори в един от почивните дни ще бъда с колега, с огромен над 30-годишен опит и дълбоки познания имено в гр. право (магистрат), с когото мисля да обсъдя Вашия въпрос. Ще му представя и моите виждания, и някаква концепция за съществуващи варианти (вратички), които се заключават в това да се започне някаква процедура, която предполагам, че няма да завърши успешно у нас в България, но пък пред „4-та инстанция” може би…
В крайна сметка България е ратифицирала множество международни документи, които са в релация с Вашата (и на детето) ситуация.
Нали казват, че оная (дето, ако ми падне, няма да оставя и косъм по нея) умирала последна - Надеждата...!
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1272
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Търся адвокат, специализиран в правата на детето

Мнениеот dimist » 05 Сеп 2024, 11:17

Очевидно е, че идеята е да инициирате някакво производство, поради което се поставя въпроса - какъв е правният Ви интерес? Ако тава дума за установяване на произход от бащата, то СК
Чл. 69. Произходът от бащата може да се установи с иск, предявен от майката-в тригодишен срок от раждането на детето или от детето до три години от навършване на пълнолетието. Когато искът е предявен от детето, призовава се и майката.

Но дотолкова, доколкото бащата е починал, най вероятно е в ход дело за делба, или пък установените до ега наследници а приели наследството.
ГПК -Чл. 343. В производството за делба се разглеждат оспорвания на произход, на осиновявания, на завещания и на истинността на писмени доказателства, както и искания за намаляване на завещателни разпореждания и на дарения.
Следователно, установяването на произхода от бащата трябва да е завършено като процес, за да встъпи детето в дело за делба.
Накратко - ако майката няма желание да установява произхода на детето от бащата, това е нейно решение, вие нищо не можете да направите, и не ви трябва адвокат.
А ако идеята Ви е да противопоставите интереса на детето на действията на майката, спрете да гледате филми,това няма как да проработи у нас
dimist
Потребител
 
Мнения: 697
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58

Re: Търся адвокат, специализиран в правата на детето

Мнениеот yanko48 » 05 Сеп 2024, 13:44

Към dimist:
Няма наследство, няма делба, няма някакъв материален интерес. Единственият ми интерес е детето да не бъде с "Баща неизвестен". Наясно съм какво казва СК.
yanko48
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 08 Авг 2024, 18:21

Re: Търся адвокат, специализиран в правата на детето

Мнениеот yanko48 » 05 Сеп 2024, 17:36

Към nikodim77
Здравейте и благодаря за съпричастието. Ще се радвам да се запозная с още една гледна точка към случая.
Надявам се да убедя майката, но ако не успея, ще съм изправен пред много труден избор, защото един "силов" подход може да доведе до пълен срив на отношенията ни. Независимо от резултата.
Така или иначе, това решение вероятно ще трябва да го вземам и искам да имам максимално широка основа за него.
Не съм сигурен, че правилно съм разбрал, но ако под "четвърта инстанция" имате предвид четвъртата власт - медиите, категорично съм против намесването им, според мен публичност в такава ситуация е недопустима.
yanko48
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 08 Авг 2024, 18:21

Re: Търся адвокат, специализиран в правата на детето

Мнениеот nikodim77 » 05 Сеп 2024, 23:12

Здравейе отново,
Ооо не! Много съм далече от това, да се включват медии, и каквакто и да е публичност, - не!
Под „4-та инстанция” визирам „Европейския съд по правата на човека” НО!
Нека това не Ви дава празни надежди, защото това е някакъв краен вариант (свтлина от свещ в тунела), който вариант е след изчерпване на всички правни опции у нас – България.
И колегата dimist, (който е с в пъти по-голям юридически опит от мен) е прав, и посочил, че наистина, съдебен път за разрешаване на казуса е почти невъзможен. Споменах „почти” защото, както в предходния ми пост посочих, у мен имa някаква наченка на концепция, но бих я споделил след дълбоко обмисляне и обсъждане с колеги с опит и познания на които се осланям и доверявам. В крайна сметка не би било коректно, а и в разрез с морала предвид същината на казуса Ви, да Ви подхвъля идеи, които да Ви вкарат в правното небитие.
Dimist, е навел довод за делба, който Вие отхвълихте, но ето една тема, която уви, не се е развила, но частично е в релация с Вашия казус, а видно (мое предположение, е поставена от юрист).:
viewtopic.php?t=67763
Ще се върна отново на опцията - ЕСПЧ, при която опция ако въобще се/ще се/ стига до такава, няма да Ви е необходим адвокат, специализиран конкретрно в правата на детето, а такъв, познаващ в детайли европейското право, и всяка норма на същото, която да е от полза при сезиране на този съд.
Остава и вариантът – чакане…! 16 години ще минат неусетно, когато едно дете расте годините минават неусетно… Тогава то ще е на 18 – пълнолетно и само ще реши, дали да упражни правата, дадени му от СК. Животът е „атрактивен” и не едни дава златна съдина, а на други, бой по гърбина… Помислете и за възможността на това дете да случи в бъдеще много добър човек в лицето на следващия избраник на своята майка. Ако то израсте щастливо, обичано и дори се стигне до онзи момент да го нарече „татко”, нима всяко дете не заслужава това. Тук разбира се Вие познавате майката на внучето Ви най-добре, дали ще направи нов избор, дали този избор ще е удачният и ще случи на човека, за когото намекнах преди малко, - това е работа на Природата, (Бог, съдба или който както приема…)
Нито съм във Вашите обувки, нито зад Вашите очи и разум, но когато става дума за дете/ца/ следва да се обмилят всички доводи, преди да се предрприемат каквито и да било действия и да се изключи категорично всяко едно съмнение, че би се навредило на това дете/ца/ в чисто емоционален и психически план. И ако желанието Ви е основано само на това, детето да не бъде с "Баща неизвестен", то съветвам Ви да обмислите всичко, да претеглите – „за” и „против”…, и да проведете дълбок, и смислен разговор с неговата майка.
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1272
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Търся адвокат, специализиран в правата на детето

Мнениеот yanko48 » 06 Сеп 2024, 22:39

ЕСПЧ за мене не е опция. Положението около това дете е толкова сложно и объркано, че допълнително усложняване... Надеждата ми беше да има някакво решение с реалистични шансове за успех.
Вариантът с чакането на моята възраст изобщо не е утешение, така че май ще трябва да приключа с тая тема.
yanko48
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 08 Авг 2024, 18:21


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 42 госта


cron