начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

Ще наследи ли съпругът ми задълженията на баща ми?

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Ще наследи ли съпругът ми задълженията на баща ми?

Мнениеот de137x » 17 Мар 2024, 18:46

Здравейте, благодаря предварително на всички отзовали се. Благодаря че отделихте време да прочетете, и благодаря страшно много за всякакви отговори и светлинка по въпроса.

Съвсем накратко - аз съм жена под 30. Живеем с приятелят ми заедно вече 6 години. Колкото повече наближава заветното 30, толкова повече се замислям за брак. Има обаче проблем. За съжаление родителите ми не са добри хора. Изоставиха като малка, разведоха се, всеки пое по своя път, и аз останах на грижите на баба ми и дядо ми. Същите родители имат и страшно много кредити и задължения - т.е пасиви, без никакви движими и недвижими имущества (активи). Съответно, при тяхната смърт, аз наследявам тези задължения. Разбира се, ще се откажа от наследството им при откриването му след смъртта, но чета че дори и след това институциите могат да запорират сметките ти, да претендират за унищожение на отказ от наследство, и изобщо да направят всичко по силите си, за да си вземат дължимото от наследниците.

Във връзка с това, се страхувам да сключа брак с дългогодишния си партньор. Той и семейството му са прекрасни хора, и се страхувам че след смъртта на моите родители, въпреки отказът от наследство, институциите ще запорират мои сметки, ще потърсят и евентуално съпругът ми, и когато не могат да вземат нищо от мен, ще вземат всичко от него и неговото семейство - всякакви негови имоти, притежания, запор на банкови сметки .. Възможно ли е да се случи това? Не съм особено наясно какво точно делим когато сключим брак, и дали ако институциите погнат мен, това автоматично ще афектира и съпругът ми и всяко наше общо имущество.

Обичам го много, и една от причините поради която искам да сключим брак в бъдещето е любовта ни. Но другата причина е, че съм с крехко здраве, и че ако нещо ми се случи на мен, изпадна в кома, клинична смърт, или изобщо безпомощно състояние в което не мога сама да отговарям за лечението си, то няма да има кой да го направи за мен. Както вече споменах, родителите ми ме изоставиха, нямам роднини на които мога да разчитам. Без него аз съм сама. И без него, в подобна медицинска криза, съм изгубена.

Резюмирам написаното: Не поддържам никакъв контакт с родителите си, които са длъжници, и ме чака наследство само от пасиви. Ако сключа брак с приятелят ми, има ли шанс да търсят него за заемите на моите родители, и да му запорират сметките/вземат имуществото? И какво (ако има) мога да направим, за да го предотвратим? Някакви определени предбрачни споразумения/договори, т.н ? Финансово стабилна съм, сама се прехранвам и имам успешна кариера. Не желая нищо негово да бъде на мое име, не "ламтя" за богатства. Искам на първо място да предпазя него. И на второ място - себе си, от задълженията на моите родители.
Последна промяна de137x на 17 Мар 2024, 22:10, променена общо 1 път
de137x
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 17 Мар 2024, 18:14

Re: Ще наследи ли съпругът ми задълженията на баща ми?

Мнениеот guest1 » 17 Мар 2024, 19:34

Здравейте.

Много сте написали, но ще се спра само на основното.
de137x написа:Същите родители имат и страшно много кредити и задължения ...
Съответно, при тяхната смърт, аз наследявам тези задължения.

Не бъркайте понятията право на наследяване и право на наследство!
Отворете Закона за наследството и четете:
За да се говори за наследяване - трябва човека да е починал - чл. 1. Жив човек няма наследници.
Право на наследяване имат само част от потенциалните наследници - изброени са в членове от 5 до 11.

Наследник, в чиято полза възниква право на наследяване има три опции:
    а. да приеме наследството направо (чл. 49, ал. 1 и чл. 49, ал. 2);
    б. да се откаже от наследството (чл. 52);
    в. да приеме наследството по опис (чл. 61, ал. 1).

Съществува и хипотезата на
Чл. 56. (1) Кредиторите на лицето, което се е отказало от наследството, могат да искат унищожението на отказа в своя полза, доколкото не могат да се удовлетворят от имуществата на наследника.

но това екзотика.

Колко до имуществото на бъдещия ви съпруг и неговото сегашно семейство - нямате основание за притеснения. За допълнително спокойствие - вместо законов режим на общност може да изберете законов режим на разделност или договорен режим - чл. 18 от Семейния кодекс.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Ще наследи ли съпругът ми задълженията на баща ми?

Мнениеот nikodim77 » 17 Мар 2024, 23:41

Здравейте,
Уважаема de137x, преди всичко приемете адмирации за решението да създадете семейство, а на свой ред Ви пожелавам поне две рожби, които да осмислият живота и на двама ви, и които да превърнете в обичащи хора! Поздравления!!!
Написали сте достатъчно, добър пост, издържан логически и въвеждащ яснота относно зададените въпроси. В този ред на мисли не обръщайте внимание на написаното и „забелжката” на преждепишещия, който е форумен паразит и неюрист!
По така- изложената фактология и питанията Ви, не, не считам, че имате основание за притиснения по нито един от въпросите!:
След законосъобразен (надлежно осъществен) отказ от наследство, никой няма да запорира Ваша, а още повече на съпруга Ви (бъдещ дай Боже…) сметка/и/.
За да претендират унищожение на отказа (както сте формулирали питането) следва Вие самата да имате установени по съответен ред задължения, а не тези на родителите Ви. Тук ще упомена, че кухо-цитираната норма от страна на паразита не е относима към Вашия случай!
Която и институция да Ви „погне”, то това не би рефлектирало над съпруга Ви, освен в личен – семейно-емоционален план, където ще проличи и неговата обич, ако Ви подкрепи…, но никой няма да има отношение спрямо него, негови сметки, активи и т.н.
Накратко, ако направите отказ от наследство нито Вие, нито съпругът Ви ще бъдете обект на рестрикции относно задължения на Вашите наследодатели!
Успех и щастлив бъдещ съвместен житейски път с Вашия партньор!!!
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1272
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Ще наследи ли съпругът ми задълженията на баща ми?

Мнениеот berto » 18 Мар 2024, 01:50

Здравейте и от мен!

На въпроса - отказ от наследството е единственият вариант. Кредиторите могат да предявят иск и да оспорят отказа, но тук влиза в игра разпоредбата на чл. 60 от Закона за наследството , според която "наследниците, които са приели наследството, отговарят за задълженията, с които то е обременено, съобразно дяловете, които получават.
Наследникът, който е приел наследството по опис, отговаря само до размера на полученото наследство.

Извод: няма място за притеснения, защото законът ограничава отговорността на наследниците - както тези, които приемат по опис, така и на тези, които не приемат по опис, дори и отказът да е оспорен от кредиторите и те да спечелят делото .

Спете спокойно и както е казал мъдрецът: "Успех в живота"!!!
berto
Потребител
 
Мнения: 408
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: Ще наследи ли съпругът ми задълженията на баща ми?

Мнениеот pie34 » 30 Май 2024, 08:39

berto написа:Здравейте и от мен!

На въпроса - отказ от наследството е единственият вариант. Кредиторите могат да предявят иск и да оспорят отказа, но тук влиза в игра разпоредбата на чл. 60 от Закона за наследството , според която "наследниците, които са приели наследството, отговарят за задълженията, с които то е обременено, съобразно дяловете, които получават.
Наследникът, който е приел наследството по опис, отговаря само до размера на полученото наследство.

Извод: няма място за притеснения, защото законът ограничава отговорността на наследниците - както тези, които приемат по опис, така и на тези, които не приемат по опис, дори и отказът да е оспорен от кредиторите и те да спечелят делото .

Спете спокойно и както е казал мъдрецът: "Успех в живота"!!!


Наследник 1 и 2 са преки наследници на земи , които са неразделени и е съсобственост. Освен тях има няколко дребни суми за заплащане към държавата , което наследник 2 прави , Наследник 1 още в самото начало пише отказ от наследство, наследник 1 обаче си има задължения , към два кредитора. След отказа от наследство , колекторската фирма присвоила кредита преди години от банка , както и друга банка трябва да си търсят правата , едва като разберат изобщо за даденото наследство. Все пак това са земи не са пари което лицето да получи чрез работа и да светне в Нои на колекторите. ( нито колекторите нито другата банка са събрали нещо от наследник 1 , 5 години)
pie34
Младши потребител
 
Мнения: 54
Регистриран на: 27 Апр 2024, 13:19

Re: Ще наследи ли съпругът ми задълженията на баща ми?

Мнениеот portokal » 30 Май 2024, 11:56

Цитираният от guest1 текст няма никакво отношение към въпроса, а изречението "не бъркайте понятията право на наследяване и право на наследство" също не виждам какъв смисъл има. Авторът на този пост не е юрист, а аматьор, който обича да си чеше езика по правни теми.
Другите са отговорили - отказ от наследство, вашият съпруг няма да бъде засегнат по никакъв начин.

П.П. Но НЕ е вярно, че наследниците, приели не по опис, отговарят ограничено, напротив. "Съобразно дяловете" означава нещо друго - задълженията се делят между наследниците, както и активите.
Вие няма да приемате, ще се откажете.
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5518
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Ще наследи ли съпругът ми задълженията на баща ми?

Мнениеот pie34 » 30 Май 2024, 13:40

portokal написа:Цитираният от guest1 текст няма никакво отношение към въпроса, а изречението "не бъркайте понятията право на наследяване и право на наследство" също не виждам какъв смисъл има. Авторът на този пост не е юрист, а аматьор, който обича да си чеше езика по правни теми.
Другите са отговорили - отказ от наследство, вашият съпруг няма да бъде засегнат по никакъв начин.

П.П. Но НЕ е вярно, че наследниците, приели не по опис, отговарят ограничено, напротив. "Съобразно дяловете" означава нещо друго - задълженията се делят между наследниците, както и активите.
Вие няма да приемате, ще се откажете.


Здравйете , може ли помощ по моят казус - аз също написах отказах от наследство —-

Наследник 1 и 2 са преки наследници на земи , които са неразделени и е съсобственост. Освен тях има няколко дребни суми за заплащане към държавата , което наследник 2 прави , Наследник 1 още в самото начало пише отказ от наследство, наследник 1 обаче си има задължения , към два кредитора. След отказа от наследство , колекторската фирма присвоила кредита преди години от банка , както и друга банка трябва да си търсят правата , едва като разберат изобщо за даденото наследство. Все пак това са земи не са пари което лицето да получи чрез работа и да светне в Нои на колекторите. ( нито колекторите нито другата банка са събрали нещо от наследник номер 1 , 5 години)
pie34
Младши потребител
 
Мнения: 54
Регистриран на: 27 Апр 2024, 13:19


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 40 госта


cron