Страница 1 от 1

Срок за заплащане на услуга - има ли го някъде из законите?

МнениеПубликувано на: 06 Май 2022, 11:13
от archer6969
Има ли някъде из законите на България разписано, че срокът за заплащане на услуга трябва да е 14 дни? Преди години всички услуги, които сме ползвали, бяха с такъв срок. От миналата година обаче някои започнаха да налагат непосилни срокове за плащане, вкл. и 3 дни (като например моя интернет доставчик). И искам да знам дали го има разписано някъде законово, за да ги принудя да направят срока за плащане 14 дни.

Re: Срок за заплащане на услуга - има ли го някъде из закони

МнениеПубликувано на: 11 Май 2022, 17:07
от doondie
Май го няма никъде урегулирано това.

Какъв е първоначално договореният срок за плащане? Съгласили ли сте се на промяната му?
Имате ли избор откъм друг доставчик? Писали ли сте им, че искате да промените датата за плащане?
За мен 3 дни е необосновано кратък срок.

Предлагам да поискате писмено да променят срока за плащане и ако откажат, да се оплачете в КЗП. Можете да претендирате, че подобен неразумен срок е „неравноправна клауза”, макар да не е изрично посочен като такава. Това си е изнудване - „плащайте веднага или ви спираме услугата, че и на съд можем да ви дадем”.

Re: Срок за заплащане на услуга - има ли го някъде из закони

МнениеПубликувано на: 12 Май 2022, 07:26
от kalahan2008
ТЪРГОВСКИ ЗАКОН
СРОК ПРИ ПАРИЧНИ ЗАДЪЛЖЕНИЯ
Чл. 303а. (Нов - ДВ, бр. 20 от 2013 г.) (1) Страните по търговска сделка могат да договорят срок за изпълнение на парично задължение не повече от 60 дни. По изключение може да бъде договорен и по-дълъг срок, когато това се налага от естеството на стоката или услугата или по друга важна причина, ако това не представлява явна злоупотреба с интереса на кредитора и не накърнява добрите нрави.
(2) Когато длъжникът е публичен възложител, страните могат да договорят срок за изпълнение на парично задължение не повече от 30 дни. По изключение може да бъде договорен и по-дълъг срок, но не повече от 60 дни, когато това се налага от естеството на стоката или услугата или по друга важна причина, ако това не представлява явна злоупотреба с интереса на кредитора и не накърнява добрите нрави.
(3) Ако не е уговорен срок за плащане, паричното задължение трябва да бъде изпълнено в 14-дневен срок от получаване на фактура или на друга покана за плащане. Когато денят на получаване на фактурата или поканата за плащане не може да се установи или когато фактурата или поканата са получени преди получаване на стоката или услугата, срокът започва да тече от деня, следващ деня на получаване на стоката или услугата, независимо че фактурата или поканата за плащане са отпреди това.
(4) Когато договорът или закон предвижда преглеждане или приемане на стоката или услугата, срокът по ал. 3 започва да тече от приемането или от приключването на преглеждането, ако фактурата или поканата за плащане са получени преди това. Срокът за преглеждане или приемане е 14 дни от получаване на стоката или услугата. По изключение може да бъде договорен по-дълъг срок за преглеждане или приемане, когато това се налага от естеството на стоката или услугата или по друга важна причина.