начало

Адвокатка е била задържана, докато защитава ЧСИ Адвокатка е била задържана, докато защитава ЧСИ

Как БНБ избира синдици на банки: без критерии и на тъмно

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Как БНБ избира синдици на банки: без критерии и на тъмно

Мнениеот 111888 » 19 Мар 2015, 10:29

Как БНБ избира синдици на банки: без критерии и на тъмно
статия в Капитал от 20 ноември 2014г
http://www.capital.bg/politika_i_ikonom ... _na_tumno/


"В тайния списък има 26 юристи и икономисти, които не са полагали никакви изпити


Без правила и критерии и при пълна непрозрачност Българската народна банка решава кой може да бъде синдик на фалирала банка. Изборът кой да разпределя активи за милиарди става чрез влизане в списък, който е таен и се попълва по благоволение на някой в централната банка. Въпросът е принципен, но е особено актуален покрай предстоящите назначения в КТБ.

Обобщените изводи са от допитване на "Капитал Daily" до търговски адвокати и до присъстващи в обновения списък на синдиците. А самата БНБ не отговори на въпросите как точно и кой избира имената във въпросния списък, има ли критерии и какви. Същите въпроси преди ден повдигнаха и от асоциацията на банките.

Подавате молбичка

Законовите изисквания към банковите синдици са прекалено общи. В резюме: да са юристи или икономисти, с банков или финансов опит и да не са свързани с фалиралата банка.
Включени в списъка заявиха, че не са се явявали на изпит, какъвто има за синдиците при фирмените фалити. Търговски адвокати посочиха, че за да движат несъстоятелността на търговски дружества, първо полагат изпит, после всяка година трябва да се доквалифицират, плащат застраховка и такса за присъствието си в съответния списък, който е публичен.

Оказва се, че за списъка за банкови синдици може да кандидатства всеки желаещ (и отговарящ на условията в ЗБН) с молба-заявление до БНБ, автобиография и декларация за данни за професионална квалификация, удостоверяващи, че отговаря на изискванията на закона. Въпрос на преценка на БНБ е дали да бъде включен в списъка на синдиците или не, коментира присъстващ в него юрист.
За тази задача отговаря подуправителят на "Банков надзор". Тъй като Цветан Гунев в момента е в отпуск заради разследване, в момента подпис слага Димитър Костов, подуправител управление "Банково". Той е решавал кой да бъде допълнен през лятото, обясни адвокат.(*** -вж бележката отдолу)

Няма практика и съответният одобрен да бъде уведомен или контактнат от централната банка. "Научих, че съм в списъка, от публикуван в медиите такъв, не съм питал, не са ме и уведомявали от БНБ", посочи още той. По думите му присъствие в списък на синдиците не означава директно, че ще бъде синдик на банка в несъстоятелност.

Тези, които са били част от въпросния списък и преди обновяването му, през лятото на тази година са получили писма със запитване от БНБ за потвърждение на желанието им да бъдат в него, както и изискване за обновяване на данните за професионална квалификация. Няма яснота обаче новите имена, които са включени в списъка, по какъв начин са адресирани. Не е ясно и кои са новите имена в него.

Тайният списък

През лятото централната банка е обновила списъка на синдиците, като досега той официално не е обявяван. "Капитал" намери преди седмици обновения списък, според който вътре има 26 лица. Преди това на два пъти отправя официално питане към БНБ за списъка на синдиците, но отговор не беше получаван. В края на юли 2014 г. от пресцентъра на централната банка казаха, че към онзи момент списъкът със синдиците се обновява, като след това ще се прецени дали да бъде публикуван, или предоставян при поискване. В началото на ноември отново изпратихме запитване до БНБ, на което отново нямаше отговор. В четвъртък БНБ също не отговори.

Преди ден Асоциацията на банките в България (АББ) е изпратила официално запитване до БНБ с копие до министъра на финансите с искане официално да бъде оповестен списъкът на синдиците, поддържан и изготвян от централната банка. Банките искат да знаят и по какви критерии и правила БНБ е избрала присъстващите във въпросния списък синдици и какви критерии ще се приложат при избора на синдици на КТБ (по закон те се избират от управителния съвет на ФГВБ). Искането им е, ако няма такива критерии, да бъдат изработени и обявени.

Банките са заинтересована страна в процеса по несъстоятелността на КТБ. Изплащането на гарантираните влогове става с натрупаните от тях пари като годишни премийни вноски във фонда. По закон при недостиг на средства във фонда той може да увеличи размера на вноските на банките (сега са 0.5% от депозитната база), може да им ги изиска предсрочно (превеждат се до края на март на текущата година за предходната), а може да ги задължи и двете едновременно – да им увеличи вноските и да им ги изиска предсрочно.

Колко е важно да бъдеш синдик

Кой ще бъде синдик на банка в несъстоятелност е от особена важност. Тя се определя от правомощията и дейността на синдика. В закона е записано, че са "най-малко две лица", което означава, че може да са и повече. Според информации в адвокатските среди в КТБ ще бъдат назначени поне трима предвид големия обем на масата на несъстоятелността. Синдиците събират вземанията на банката и удовлетворяват кредиторите й. През тях минават всички активи - продават обезпеченията на лошите кредити, недвижимото и движимото имущество на банката, всичко, което е актив на банката.

Синдиците правят план за осребряване на масата на несъстоятелността, който има начална и крайна дата. Контролира ги Фондът за гарантиране на влоговете в банките, поради което и той е ключов в процеса по несъстоятелността. Той одобрява програмата за осребряване, датите й и пр.
Синдиците може да осребрят всички вземания по кредити в полза на банката поотделно или в съвкупност чрез публична продан.

Алтернатива е да продадат цялото предприятие (което включва и кредитите й), без необходимост да се извършва публична продан, но след одобрение от съда, като в този случай съдът на свой ред трябва да вземе мнението на БНБ и фонда.
От тях зависи и ключовият въпрос с цесиите - за кои случаи да бъдат предявени отменителни искове - интерес за над 800 млн. лв.

За нов публичен и състезателен принцип на синдици в списъка все още има време, след като жалби блокираха делото за несъстоятелност. Публичност ще трябва и при подбора на екипа от фонда за гарантиране. Защото извън кой е в списъка (засега от 26 лица) важно е и защо избираме точно определени двама или трима."

--------
*** статията е от 20 ноември 2014!
Последна промяна 111888 на 19 Мар 2015, 10:40, променена общо 2 пъти
111888
Потребител
 
Мнения: 611
Регистриран на: 13 Дек 2013, 12:08

Re: Как БНБ избира синдици на банки: без критерии и на тъмно

Мнениеот 111888 » 19 Мар 2015, 10:35

Накратко- принудителното изпълнение е универсално и индивидуално. Индивидуалното се върши от съдебните изпълнители. Универсалното- от синдици.
За да станеш съдебен изпълнител-се явяваш на тежък изпит-за лимитирани места.
За да си "обикновен"синдик-няма ограничение на броя на местата, но има тежък изпит и публичен списък на всички синдици.
За да си синдик на банка-няма изпит. Банковия синдик ,който ще трябва да събере милиарди левове, няма изисвания да се докаже на изпит, каквито изисквания има за ЧСИ-та и "обикновени" синдици...
111888
Потребител
 
Мнения: 611
Регистриран на: 13 Дек 2013, 12:08


Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта


cron