Страница 1 от 1

Ремонт по ЗУЕС

МнениеПубликувано на: 20 Фев 2025, 17:04
от njx65255
Ще правя ремонт по ЗУЕС Чл.48. ал.6
Всеки собственик може да извърши със собствени средства, материали и/или труд необходим ремонт на общи части на сградата без решение на общото събрание, в случаите, когато е уведомил управителя за необходимостта от такъв, но той не е свикал общо събрание в едномесечен срок от уведомяването. Разходите за извършване на ремонта, направени от собственик за негова сметка, с решение на общото събрание се възстановяват или се прихващат от дължимите от него вноски по чл. 50 след представяне на документи, удостоверяващи плащанията.

до тук добре, уведомих управителя с писменно, мина месец и не свика събрания
И това което ме притеснява. Като му предам платежния документ, има ли някакъв срок за изчакване преди да ида на адвокат. За да продължа нататък


ал.7 Ако разходите, извършени от собственик, не бъдат възстановени по реда на ал. 6, той има право да предяви иск срещу останалите собственици.

в закона не пише срок, колко се чака след предаване на фактурата
Ако е необходимо аз да напиша нещо с някакъв срок в приемно-предавателния протокол с който ще предам фактурата

някакъв съвет да дадете

Re: Ремонт по ЗУЕС

МнениеПубликувано на: 22 Фев 2025, 15:32
от njx65255
тъй като явно никой неможе да отговори -- реших да питам чатГБТ - и ето отговора му

В Закона за управление на етажната собственост (ЗУЕС) действително няма изрично посочен срок, в който разходите по чл. 48, ал. 6 трябва да бъдат възстановени, нито минимален срок за изчакване преди предявяване на иск по ал. 7.

Как да се определи разумен срок?

Тъй като законът мълчи по въпроса, може да се приложат следните принципи:
1. Разумен срок според Закона за задълженията и договорите (ЗЗД)
◦ Според чл. 79, ал. 1 от ЗЗД, ако длъжникът не изпълни доброволно, кредиторът може да иска изпълнение веднага или да търси защита по съдебен ред.
◦ В практиката се приема, че ако законът не е дал срок, се изчаква „разумен срок“, който обикновено е 30 дни (съгласно общата търговска и гражданска практика).
2. Ако общото събрание не се произнесе
◦ Чл. 48, ал. 6 от ЗУЕС изисква решение на общото събрание за възстановяване на разходите. Ако събранието не е свикано или не вземе решение в разумен срок, може да се счита, че задължението не е изпълнено.
◦ Ако управителят не свика събрание или събранието умишлено не разглежда въпроса, отново може да се приложи 30-дневен срок.
3. Практически съвет:
◦ След като подадете платежните документи, дайте официално писмено предизвестие до управителя/контролния съвет с искане за възстановяване на разходите. В него можете да дадете срок (например 14 или 30 дни) за плащане.
◦ Ако в този срок не получите отговор или възстановяване, можете да предявите иск.

Заключение
Тъй като законът не посочва срок, може да приемете, че след представянето на документите трябва да изчакате разумен срок – 30 дни, преди да предявите иск. Ако искате да сте по-прецизен, първо изпратете писмено искане за плащане и изчакайте неговото изтичане.