начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

Авторско право върху снимка

Защита на авторски и сродни права, индустриална собственост, патенти и полезни модели
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Авторско право върху снимка

Мнениеот plamenad » 04 Окт 2012, 16:27

Здравейте ! Моят проблем е такъв -преди известно време, една фотографка ме снима за един календар, след
няколко месеца тя ми каза ,че снимката е неподходяща за календара. Когато си поисках снимката
тя ми каза , че няма да ми прати снимката и че всички права върху снимката са нейни?!?!?! Не съм подписвала договор. Мога ли да направя нещо по този въпрос?
plamenad
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 04 Окт 2012, 16:18

Re: Авторско право върху снимка

Мнениеот TheOldMan » 05 Окт 2012, 12:25

Ми можете ... да се снимате отново. :)
Докато снимката не "види бял свят" (публикувана по какъвто и да било начин където и да е) а си стои в архива на фотографа, тя си е негова собственост и никой не може да го задължи да я дава, показва, продава и т.н. (освен съда ако това е необходимо по някаква причина). Но в момента в който фотографа реши да я ползва по какъвто и да било начин (дори не търговски), то той трябва да получи вашето разрешение и евентуално да се разберете за някакво заплащане за това ползване. А дали трябва да ви предостави копие от снимката... не знам, май че не.
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Авторско право върху снимка

Мнениеот andy70 » 05 Окт 2012, 12:48

Пламена, отговорът на въпроса Ви е тук:
Авторско право върху портрети
Чл. 13. (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2011 г., в сила от 25.03.2011 г.) (1) Авторското право върху произведение на изобразителното изкуство или произведение на фотографията, представляващо портретно изображение на друго лице, принадлежи на автора на произведението. За създаване на такова произведение се изисква съгласието на изобразеното лице.
(2) Съгласие по ал. 1 не се изисква, когато:
1. изображението е било направено в хода на обществената дейност на изобразеното лице или на публично или обществено място;
2. изображението на лицето е само детайл в произведение, показващо събрание, шествие или пейзаж;
3. изобразеното лице е получило възнаграждение, за да позира, освен ако между автора и изобразеното лице е било уговорено друго.
(3) За използването на произведение по ал. 1 между автора и изобразеното лице могат да се уговорят условия.
Авторско право върху компютърни програми и бази данни, създадени по трудово правоотношение
Errare humanum est stultum est in errore perseverare.
Аватар
andy70
Потребител
 
Мнения: 883
Регистриран на: 25 Юни 2009, 11:09


Назад към Интелектуална собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта


cron