начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

каква наказат. отговорност носи пазач на запор. имущество



каква наказат. отговорност носи пазач на запор. имущество

Мнениеот xavi81 » 16 Апр 2024, 15:50

Здравейте на всички!
В кратце - Некоректна фирма, стига се до ЧСИ, което прави запор на фирмата длъжник (оказа се, че длъжника е част от обръч фирми с богат опит по въпроса).

Запорират се стока, материали и машини за около 30 хил. лв. (недостатъчни, но колкото толкова...)

Собственика на фирмата длъжник се подписва като пазач и отговорник на запорираното.

Въпроса ми е каква наказателна отговорност носи физ. лице отговорник (пазач) при изчезване на част от запорираната стока (в момента се случва точно това!). Дали е само някаква административна глоба която и без това няма да може да се събере от държавата от длъжника като физ.л. или както е според мен - това си е вече кражба с наказателна отговорнст (ако да - какво се предвижда в закона)?

Благодаря на всички предварително и моля да ме извините, за непрофесионалното описание.
xavi81
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 16 Апр 2024, 15:27

Re: каква наказат. отговорност носи пазач на запор. имуществ

Мнениеот berto » 16 Апр 2024, 17:09

Наказателна по Наказателния кодекс за длъжностно присвояване - чл. 201 до 207.
berto
Потребител
 
Мнения: 408
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: каква наказат. отговорност носи пазач на запор. имуществ

Мнениеот xavi81 » 16 Апр 2024, 18:56

berto написа:Наказателна по Наказателния кодекс за длъжностно присвояване - чл. 201 до 207.

Много благодаря!

Четейки посочените алинеи, при положение че до тук са изнесли за средно 5 хил. лв. - това май ще се тълкува като "маловажно" и "пазача ще ще мине метър с пробация година или глоба до 300 лв... Чудех се дали да го изчакам да изнесе за още 20 хил. лв. ама май пак остава в същия парафгаф... :roll:

Благодаря още веднъж за бързия отговор!
xavi81
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 16 Апр 2024, 15:27

Re: каква наказат. отговорност носи пазач на запор. имуществ

Мнениеот kalahan2008 » 16 Апр 2024, 20:38

Според мен е по-скоро чл. 217 и чл. 277, ал. 2 НК.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4231
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: каква наказат. отговорност носи пазач на запор. имуществ

Мнениеот ivan_lawyer » 16 Апр 2024, 22:30

Привет, има една особеност - пазачът трябва да е информиран за отговорностите си - има една статия на доцент Пламен Панайотов, той е наказателен експерт, има спор - само напътвам на това - че не може да носиш наказателна отговорност, ако няма напълно - довършено да ти е възложено - тук има една тема и в лекса-

"Моята кола" мисля че едва ли ще излезе лесно, там спорихме доста но е така - както е - горе-долу.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5361
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: каква наказат. отговорност носи пазач на запор. имуществ

Мнениеот berto » 17 Апр 2024, 00:33

Може и да е по 277 /НК, да, сега прочетох. Но като правиш нещо, трябва да знаеш, какво правиш. А и нека си спомним, че има едно правило, според което незнанието на закона не извинява.

Истината е, че така, както е формулиран казусът, не може да се направи ясна преценка кой е съставът, трябват уточняващи фактическата обстановка детайли, за да се прецени точно.

Няма да се учудя накрая да излезе, че трябва и по 277 и по някой от съставите за присвояване.
berto
Потребител
 
Мнения: 408
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: каква наказат. отговорност носи пазач на запор. имуществ

Мнениеот xavi81 » 17 Апр 2024, 09:05

ivan_lawyer написа:Привет, има една особеност - пазачът трябва да е информиран за отговорностите си - има една статия на доцент Пламен Панайотов, той е наказателен експерт, има спор - само напътвам на това - че не може да носиш наказателна отговорност, ако няма напълно - довършено да ти е възложено - тук има една тема и в лекса-

"Моята кола" мисля че едва ли ще излезе лесно, там спорихме доста но е така - както е - горе-долу.


Да, това е доста интересен казус.. намерих и други теми по същото. Със сигурност имаше допълнителен документ на който се подписа "пазача" където имаше цитирани членове, но уви този документ не е при мен и на адвоката също не е даден от ЧСИ-то.
Благодаря ivan_lawyer! Ще поискам от ЧСИ-то копие от същия, считам че е редно и него да ми го предостави в качестото ми на страна.
xavi81
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 16 Апр 2024, 15:27

Re: каква наказат. отговорност носи пазач на запор. имуществ

Мнениеот xavi81 » 17 Апр 2024, 09:11

Един последен въпрос.. доста четох на тема маловажни, големи размери и особено големи размери...
Да разбирам ли, че изчезналата запорирана стока на стойност от 5 до 10 хил. е в графа маловажна стойност?

Предвид че се оказа, че този "контрагент" е част от голям обръч от хора свързани с фирми на които често им се случва, доста ме притеснява, че всъщност групата му (за мен си е чисто ОПГ) си действа, знаейки че услужливо съда след време ще нареди закриването на фирмата към Т.регистър и собственика (и пазач) ще мине метър с "маловажни" ощетявания (присвоявания)
Благодаря предварително!
xavi81
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 16 Апр 2024, 15:27

Re: каква наказат. отговорност носи пазач на запор. имуществ

Мнениеот ivanov_p » 17 Апр 2024, 09:57

xavi81 написа:Един последен въпрос.. доста четох на тема маловажни, големи размери и особено големи размери...
Да разбирам ли, че изчезналата запорирана стока на стойност от 5 до 10 хил. е в графа маловажна стойност?


Я, аз си живея още със студентските представи, тогава голяма и особено голяма бяха 3-12 хил., после ги мериха в минимални и им загубих края. Сега чувам, че да ти гепят една минимална не било кражба. Странни неща, защото навремето ме изпитваха на едно тълкувателно, където истинските съдиии, не като сегашните, казаха, че за присъдата няма значение колко пари има в касата, крадецът винаги е с намерение на плячкоса цялото съдържание, което идело да рече, че и да има пари в касата, и да няма - Врачанският е отворил врати за теб.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4492
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53


Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 32 госта


cron