начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

Такси на ЧСИ, когато не е събрал задължението



Такси на ЧСИ, когато не е събрал задължението

Мнениеот abi123 » 19 Мар 2024, 23:53

Здравейте,
Моля, за консултация по следния казус:
Посещавам офис на МДТ и заплащам задължения за МДТ на касата там, като преди това ми съставят АУЗ.
След няколко месеца при кандидатстване за кредит банката ме информира, че имам изпълнително дело и ме насочва към ЧСИ за информация. Обаждам се и от там ме питат сега ли рзабирам и как съм разбрала. Знаят, че съм заплатила МДТ, тъй като са получили уведомление от тях, но трябва да заплатя таксите им, за да прекратят изпълнителното дело. Когато ми изпращат разбивка на таксите, фигурира т.26 " изпълнение на парично вземане", която сума е 10% от заплатената от мен сума директно на касата в офис на МДТ. Въпросът ми е: след като сумата не е събрана от ЧСИ, то следва ли да ме таксува и този процент коректен ли е?
Благодаря предварително!
abi123
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 19 Мар 2024, 23:32

Re: Такси на ЧСИ, когато не е събрал задължението

Мнениеот propensity » 20 Мар 2024, 00:13

Краткият отговор е - да.
propensity
Потребител
 
Мнения: 451
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: Такси на ЧСИ, когато не е събрал задължението

Мнениеот bozyo » 20 Мар 2024, 04:55

propensity написа:Краткият отговор е - да.

краткият отговор почива ли на неописани по-горе предположения? например, че изпълнителното дело е заведено от ЧСИ преди датата на плащането. или че е налице уведомяване.
bozyo
Потребител
 
Мнения: 242
Регистриран на: 24 Мар 2021, 00:24

Re: Такси на ЧСИ, когато не е събрал задължението

Мнениеот abi123 » 20 Мар 2024, 08:58

Да, делото е заведено преди за заплатя на касата в офис на МДТ, но не съм уведомена.
В разбивката са си начислили 2 пъти по 24 лева " изготвяне и връчване от съдебния изпълнител на покана.....т.5, за което разбира се ще кажат, че са идвали на адрес и никого не са открили. Но след като 10 дни звъня и искам да ми изпратят документи, получих по имейл искането за образуване на принудително производство, както и покана за доброволно изпълнение - без мои подпис до сега. Трябва да върна " получих ".
abi123
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 19 Мар 2024, 23:32

Re: Такси на ЧСИ, когато не е събрал задължението

Мнениеот ivanov_p » 20 Мар 2024, 09:07

"Да" е когато ИД е с взискател общината и е за МДТ. Когато общината е присъединена по силата на закона то следва да се изпрати нова ПДИ, която включва и тези суми, доколкото те не са по ИЛ и могат да се обжалват от длъжника. Някой пращат ПДИ, други не, а пишат в ПДИ по основното задължение, че след проверка в НАП може да се появят подлежащи на пр.събиране данъчни задължения, но това е чалга и не представлява ПДИ за тези задължения, макар да се практикува.
Според мен и без сигурност, платени преди ПДИ задължения за МДТ не следва да подлежат на таксуване от ЧСИ.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4492
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Такси на ЧСИ, когато не е събрал задължението

Мнениеот ivan_lawyer » 20 Мар 2024, 12:01

Никога не им бих платил, това е и отговорът.

Това по нахално нещо от ЧСИ не съм виждал.

Не стига, че е взело пари - ами и иска и още.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5361
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Такси на ЧСИ, когато не е събрал задължението

Мнениеот dimist » 20 Мар 2024, 12:31

Нещо не ми се връзва, как е образувано изпълнително дело, преди да се състави Акт за установяване на задължения ? Но така е при форума, разказ без картинка.....
dimist
Потребител
 
Мнения: 697
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58

Re: Такси на ЧСИ, когато не е събрал задължението

Мнениеот ivanov_p » 20 Мар 2024, 13:26

Делото е образувано от друг взискател и е изпратена ПДИ. Успоредно или след това се е установило наличие на задължения към НАП, но не е била изпратена ПДИ, а задълженията са били платени. След плащането, когато някой помощник или отговарящ за делото се е сетил е поискал тези пари, с или без ПДИ, а те вече са били платени и сега искат да измъкнат таксите.
Този ЧСИ е символ за честност, защото аз попаднах на едно софийско явление, като още не мога да повярвам на случилото се! Същата история, изпраща се ПДИ за дълга само към Топлото от 2500 лв., длъжника го плаща на 20% + 8 вноски и забравя за станалото. След две години получава призовка за опис на движими вещи и ми се обади. В Призовката пишеше, че взискатели са Топлото и НАП, но без посочване на суми и основание, а само, че се дължи обща сума от 1500 лв. , колкото са му били данъчните задължения.
Обяснявам му, че това са задължения към НАП, а той ми показва документи, че ги е платил преди много време. Като човек от бирническия бранш пиша приятелско писмо колегите, като им обяснявам ситуацията и ги съветвам да свършат делото. Наглеците ми отговарят, че тези пари се дължат. Пращам длъжника да си събира документите от НАП, а той същевременно получава голяма сума пари и ЧСИ-то прибира от банката 2500 лв., колкото са били запорирани в началото.
На практика при дълг от 2500 лв. и задължение към НАП от 1500 лв.(което е платено на НАП) или общо 4000 лв., ЧСИ-то прибира два пъти по 2500 лв., общо 5000 лв. и свършва делото, без да върне стотинка.
Нещо повече, той дори не е искал сума от 5000 лв., а в мейлите си сочи сумата от 4000 лв., просто човека решил да гепи 1000 лв. за джоб пара.
Защото е възможно и грешката да е в НАП, ЧСИ-то да им е привел пари, а те да не са ги отчели по партидата на длъжника го заведох в НАП за да пусне официално искане дали оо ЧСИ-то са постъпвали пари, и ако е така да му върнат платените от него на гише. Но дори да е така ЧСИ-то си е присвоило 1000 лв., а ако от него не са постъпили пари в НАП, както ни казаха устно на гишето, то "усвоената" сума е 2500 лв.

Отговора от НАП вчера бил готов и сигурно утре ще го чета, но бай Иван е напълно прав, че тези хора излязоха от всякакви разумни и неразумни граници, защото трябва изключителна наглост за да направиш това след като в средата на кореспонденцията съм предупредил, че всичко ще отиде в КЧСИ и прокуратурата.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4492
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Такси на ЧСИ, когато не е събрал задължението

Мнениеот ivan_lawyer » 20 Мар 2024, 14:08

В интерес на истината ни подлудиха - на един колега му запорираха сметката - по Закона за адвокатурата и - така и си остана.

При ЧСИ имам запор на дружествени дялове от 2006 година. Не ще - не иска.

Друг пък държи дело за издръжка към 23 годишен студент, както и да е.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5361
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46


Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 44 госта


cron