начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

Запор на сметки от ЧСИ без да е приключило делото



Запор на сметки от ЧСИ без да е приключило делото

Мнениеот silkova » 18 Май 2024, 14:38

Здравейте,
Моля за съвет как се постъпва в подобна ситуация. Аз и мъжът ми имаме запор от ЧСИ на всичките ни сметки, от ноември 2023Г. Бившите ни наемодатели са решили да си направят луксозен ремонт на апартамента и са преценили, че ние им дължим цялата сума за ремонт, защото сме оставили жилището непочистено.Както и да е ,сега се водят дела и доказваме, че реално ние не дължим нищо за ремонта, който те са си решили да направят, обаче като гледам това дело ще продължи поне две години. До тогава със съпруга ми можем да теглим само минималните работни заплати от сметките си, което е пълно безумие. Първо не сме осъдени още и делото не е приключило, с две малки деца сме (на 2г. и 6г.), трябва да си плащаме кредитите, наем на жилище, да си гледаме децата и да оцеляваме, което с две минимални работни заплати в София е невъзможно. Въпросът ми е какво да направя? Има ли вариант да се споразумеем с ЧСИ да удържа някаква част от заплатите ни, но не 80% от тях?Някак си не може така всеки, на който му скимне или си измисли, че му дължиш пари да ти запорира всичко и да те постави в изключително трудна ситуация да не можеш да си гледаш нормално децата,без дори да ти дадат шанс да бъдеш оправдан и да предоставиш доказателста, че искът е неоснователен, защото те делата могат да продължат и 5 години???? До тогава ние как живеем с тези деца???
silkova
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 18 Май 2024, 14:19

Re: Запор на сметки от ЧСИ без да е приключило делото

Мнениеот kalahan2008 » 18 Май 2024, 15:18

Има някои неясноти във Вашия разказ.
За да имате запор на банковите сметки при неприключило дело, значи има допуснат от съда запор като предварително обезпечение на бъдещ или вече предявен иск. Такова обезпечение се допуска от съда само въз основа на убедителни писмени доказателства и обикновено и парична гаранция от ищеца. Няма как само за това, че сте върнали наетото жилище непочистено, да се допусне от съда запор, трябва да има и документи за това, и то не само за непочистено жилище, но и за неплатен/и наем/и и/или счупени вещи, които да налагат ремонт. Явно е имало договор за наем, който е бил прекратен, но бившите наемодатели искат и обезщетение за разходите, които ще напрвят за ремонт. Което означава да има документи за направените от вас щети. А това противоречи на тезата Ви, че ставало въпрос само за "непочистено жилище.
Второ, имали сте право да обжалвате допуснатия от съда запор в едноседмичен срок от получаване на съобщението от ЧСИ, защо не сте го обжалвали?
Трето, има разминаване в цифрите, които сочите. В момента разполагаемият доход по запор е равен на МРЗ, която е 933 лв. Вие твърдите, че това са 20% от доходите Ви. Излиза, че всеки от Вас двамата получава нетно възнаграждение от близо 5000 лв., общо към 10000 лв. за двамата, и ЧСИ Ви удържа по 4000 лв. на всеки, общо по 8000 лв. на месец. От ноември 2023 г. До сега това са близо 48000 лв., а ми се вижда много малко вероятно да ви съдят за толкова голяма сума за обезщетение за вреди за ремонт. Отделно и имате кредити, които не би трябвало да ги имате при тези доходи.
И тъй като сега ще започнете да ни доразказвате
историята си, отново с доста грешки и неясноти, я най-добре не си губете времето, а си запишете час за консултация при адвокат.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4231
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53


Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 32 госта


cron