начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

Въпрос за баня и санитарни помещения над сухо помещение

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Въпрос за баня и санитарни помещения над сухо помещение

Мнениеот beepbeepsh » 08 Фев 2024, 14:59

Здравейте, казусът е следния:
Малко предистория.Собственик съм на 1-вия етаж от къща която се води паметник на културата, която рядко съм посещавал последните години може би 2-3 пъти в годината съм минавал от вън да я нагледам или да оставя разни неща там, която е двуетажна + мази и 2 (приземни стаи които също са мои заедно с едната маза и с полвината двор)Основите са от масивен камък 60см зидове след това е тухла нагоре с гредоред, и от долу от едната страна пруски свод, часта за която се притеснявам обаче е където е гредореда .
Горният етаж е на двама различни собственика, с които никога не е имало проблеми докато единия почина и техен роднина го наследи и продаде на трето лице.Това трето лице е започнало ремонт и видимо поне за мен преустройство което много ме тревожи в неговата част която е купил.Тя се състои от 2 стаи част от деленото антре и много малко помещение което се намира над общия коридор който се ползва и за вход което преди беше много малка кухня.Банята му е обособена извън тези стаи като се намира в дясно през общите стълби за достъп до другият собственик и достъпа чрез стълба към тавана/покрива.Помещението което беше кухня се е превърнало във втора баня/тоалетна(не съм сигурен точно но е за мокро), една от стаите които се намират над моя стая-спалня и е преградена на две части с гипсокартон, като в едната част която се е получила е избил нов много грозен прозорец нямащ нищо общо с останалата архитектура на къщата а тази стена също е видима от пътната инфраструктура на градът.Във втората стая където ми е най голямото притеснение която също се намира над моя стая(хол) отново е направил баня/тоалетна и там ми се вижда че е лято нещо върху гредореда и със сигурност горе ВИК инсталацията е пипана и преустройвана, негови майстори са пипали и по покрива като незнам какво точно са правили там.Всичките му отпадъци от тези ремонти се намират в общите части на къщата на балкона и коридора.Нито едно негово строително действие не е съгласувано с който и да е.Реално само знаех че е купено от това трето лице до скоро и никога не го
бях виждал до вчера, преди 4 месеца най сетне му чух гласът и установих контакт с него след като той ме потърси да пита дали не продавам. (бях си оставил телефона на табела преди няколко месеца с текст да се свърже с мен след като се наложи да разбивам катинари за да си осигуря достъп до собствеността)
Един път вече съм чистил боклуците на майсторите му понеже мислех да настанявам пак баба ми там след две години гледане вкъщи заради счупена ръка.
Един път ми се наложи да разбивам катинари с вериги които беше сложил на двете входни врати без да се обади и да ни осигури ключове и нямах достъп къщата изобщо.
Преди три дни установих че всъщност той не е купил целия горен етаж с каквото впечетления бях останал първоначално и информирах другия собственик че неговата част от етажа е с разбита входна врата, пълен безпорядък и много натрупани боклуци които явно са местени от частта която е закупил.(Веднъж намерих и моята входна врата отворена и смених патрона и бравата след оглед видимо не липсваше нищо което да помня че е било там по принцип особенно ценни неща няма там освен семейни снимки мебели и т.н. )
Понеже брат ми поиска да направя проучване за евентуална продажба на имота ни реших да огледам всичко каквото е правил и това което видях меко казано ме втрещи.Като се видяхме с най нормален тон и отношение го разпитах за това което констатирах какво е правил и му напомник че това е сграда със статус паметник на културата, попитах го дали всичко което правено е било под надзор и контрол и дали е правилно сметнато здравината и поносимостта на стените и гредореда преди да се прави и го помолих ако мога да видя проекта на архитекта който му е правил плана по който ремонтира на което той още не ми е отговорил.За надзора каза че не упражнявал такъв, наемал бил бригади някои бригади даже го лъжели само му взимали парите и разни такива, за боклуците пак го били излъгали че ги изчистили и изхвърлили, за проекто плана каза че някакъв Архитект го е правил.След като го попитах защо е взломена другата част на етажа и има там негови боклуци видимо се притесни и се оправда че сигурно майсторите са го направили понеже им е казал че мислел да го купува.
Преди да се срещна с него и да му кажа цена, с един брокер който е и бивш строител брат на мой приятел на който имам доверие огледа ремонта му и каза че е много некачествено и под всякаква критика според него и не се знае дали е законно това което прави.

Та въпроса ми е може ли така да преустройва без разрешение и съгласуване с нас?Може ли да строи мокри помещения над моите сухи и така директно на гредопреда без укрепване което може да доведе освен до наводнение, миризми, шум а и до остлабване на конструкцията на къщата забелязвам пукнатини където преди това не съм виждал но лятото вик копаха на 3 метра от къщата на пътя заради авария и не съм сигурен може ли да е от тях?Общо взето какво мога да предприема за да съм сигурен че всичко което е направил е по утвърдените закони и нормативи и няма да навреди на моята част от къщата.

Може да прозвучи малко грубо но лицето е от "Ромски произход", и просто нещо ме кълве едно голямо недоверие въпреки че съм доста търпелив човек и той се държа възпитане и културно.До сега не съм предпиремал законови мерки и се надявам да е искрен и всичко да му е ок.Но все пак аз искам да знам и да мога да проверя някъде всичко това ок ли е за самият имот.

Какво бихте ме посъветвали, и какво трябва законово да предприема ако не ми даде нужните данни да проверя в община, комисия или друга институция че всичко му е ок.Другия собственик най вероятно ще заведе дело поне на думи за взлома при нея.
beepbeepsh
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 08 Фев 2024, 13:30

Re: Въпрос за баня и санитарни помещения над сухо помещение

Мнениеот guest1 » 08 Фев 2024, 20:43

Здравейте.

Като начало ще цитирам ЗУТ
Чл. 40. (2) Санитарни помещения над жилищно помещение, над кухня или килер за хранителни продукти се допускат само в жилището, което обслужват.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 41 госта


cron