начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

разрешение за поставяне/строеж

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


разрешение за поставяне/строеж

Мнениеот yorfen » 04 Мар 2024, 13:57

Здравейте, имам УПИ 600 кв.м., празен. В него искам да сложа от тези готовите жилищни ''контейнери'', спазвайки всички необходими отстояния. Бях решил да е като допълващо застрояване в задната част на имота. Разбрах че в този случай може да се направи с конструктивен проект, който като внеса в общината ще искам разрешение за строеж. Въпроса ми е след разрешението за строеж, самият контейнер след като се слага за един ден, после ще ми трябват ли всички актове 14, 15, 16? Ако искам да си вкарам ВиК и ток, ми трябват проекти за тях също, така ли е? Може ли първо да се постави контейнера, после в последствие да се пусне ток и вода?
Също така искам да попитам може ли да се постави с разрешение за поставяне? В този случай има ли значение колко е голям, на колко етажа е и т.н., защото има и двуетажни ''контейнери'' на достъпни цени. В този случай как мога да прекарам и изобщо мога ли вода и канал и ток? Самата вода и канала са пред оградата ми. Това разрешение за поставяне има ли срок, нещо трябва ли да се подновява?
yorfen
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 12 Юни 2022, 18:38

Re: разрешение за поставяне/строеж

Мнениеот guest1 » 04 Мар 2024, 18:18

Здравейте!
Първо да уточним понятиятя.
Преместваем обект е обект, който няма характеристиките на строеж и може след отделянето му от повърхността и от мрежите на техническата инфраструктура да бъде преместван в пространството, без да губи своята индивидуализация и/или възможността да бъде ползван на друго място със същото или с подобно предназначение на това, за което е ползван на мястото, от което е отделен, като поставянето му и/или премахването му не изменя трайно субстанцията или начина на ползване на земята, както и на обекта, върху който се поставя или от който се отделя.

Казвате
yorfen написа:Бях решил да е като допълващо застрояване в задната част на имота.

а имота е празен!
За да имате допълващо - първо трябва да имате основно застрояване!
yorfen написа:Разбрах че в този случай може да се направи с конструктивен проект, който като внеса в общината ще искам разрешение за строеж.

За преместваем обект ще ви трябва "Разрешение за поставяне", а не "Разрешение за строеж"!
yorfen написа:Ако искам да си вкарам ВиК и ток, ми трябват проекти за тях също, така ли е? Може ли първо да се постави контейнера, после в последствие да се пусне ток и вода?

Преместваемите обекти могат да се свързват с временни връзки към мрежите и съоръженията на техническата инфраструктура, когато това е необходимо за нормалното им функциониране. В тези случаи за временните връзки се издава разрешение за строеж по чл. 147 от ЗУТ, което се вписва в разрешението за поставяне.

yorfen написа:после ще ми трябват ли всички актове 14, 15, 16?

Тези актове са по Lex.bg
https://lex.bg › laws › ldoc
Наредба № 3 от 31 юли 2003 г. за съставяне на актове и протоколи по по време на строителството. При вас строителство няма да има - само монтаж!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: разрешение за поставяне/строеж

Мнениеот probcho » 04 Мар 2024, 20:58

Здравейте!
yorfen написа:Здравейте, имам УПИ 600 кв.м., празен. Предполагам, че имате предвид, че няма никакви сгроди и постройки в имота! Имота в регулация ли е?
В него искам да сложа от тези готовите жилищни ''контейнери'', спазвайки всички необходими отстояния. Контейнери? Не става въпрос за сглобяеми?
Бях решил да е като допълващо застрояване в задната част на имота. Допълващо е само при наличие на основно застрояване! С какво предназначение е имота?
Разбрах че в този случай може да се направи с конструктивен проект, който като внеса в общината ще искам разрешение за строеж. За допълващо - може! За основно застрояване е необходим пълен инвестиционен проект!
Въпроса ми е след разрешението за строеж, самият контейнер след като се слага за един ден, после ще ми трябват ли всички актове 14, 15, 16? В случай, че РС е издадено по чл. 147, посочените от вас актове не са задължителни, но при желание на една от страните-участници в строителния процес може да се съставят 14 и 15 (за 16 е абсурд)! Предполагам, че няма да слагате директно върху терена и ще направите подготовка изразяваща се във вертикална планировка и изливане на бетонова "плоча" (основа)?!
Ако искам да си вкарам ВиК и ток, ми трябват проекти за тях също, така ли е? Да се разбира ли, че досега имота няма захранване с вода и ток?
Може ли първо да се постави контейнера, после в последствие да се пусне ток и вода? Принципно - може! Но законово не е редно!
Също така искам да попитам може ли да се постави с разрешение за поставяне? Не, не може!
В този случай има ли значение колко е голям, на колко етажа е и т.н., защото има и двуетажни ''контейнери'' на достъпни цени. Достъпните цени не са предмет на Закон за устройство на територията! Двуетажен "контейнер" не може да представлява допълващо застрояване, още по-малко поставяем обект!
В този случай как мога да прекарам и изобщо мога ли вода и канал и ток? Захранвянето на основното застрояване на имота представлява сградно отклонение от инфраструктурните мрежи! Същите представляват част от проектите по съответните части!
Самата вода и канала са пред оградата ми. Но не са "влезнали" в имота ви?
Това разрешение за поставяне има ли срок, нещо трябва ли да се подновява? За поставяем обект има определяне на срок!

Може ли да попитам - Вие вече консултирахте ли се с архитект или със съответната общинска администрация?

ПП
Ех, че светофар стана! :D
probcho
Активен потребител
 
Мнения: 1007
Регистриран на: 27 Яну 2010, 22:55

Re: разрешение за поставяне/строеж

Мнениеот guest1 » 04 Мар 2024, 21:16

probcho написа:Здравейте!
yorfen написа:Здравейте, имам УПИ 600 кв.м., празен. Предполагам, че имате предвид, че няма никакви сгроди и постройки в имота! Имота в регулация ли е?

Много неща си написал и за повечето съм съгласен. Само един въпрос:
Какво означава УПИ???
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: разрешение за поставяне/строеж

Мнениеот probcho » 05 Мар 2024, 09:11

guest1 написа:Какво означава УПИ???

УПИ си означава УПИ! Въпроса е какво има предвид питащият!
guest1 написа: Само един въпрос:

Възможно ли е имота на питащият да се намира във вилна зона?
guest1 написа: Само един въпрос:

Или в село само с околовръстен полигон?
guest1 написа: Само един въпрос:

Ако имота попада извън строителните граници на населеното място за същият има ли приложена пълна регулация?
probcho
Активен потребител
 
Мнения: 1007
Регистриран на: 27 Яну 2010, 22:55

Re: разрешение за поставяне/строеж

Мнениеот guest1 » 05 Мар 2024, 13:52

probcho написа:УПИ си означава УПИ! Въпроса е какво има предвид питащият!
Възможно ли е имота на питащият да се намира във вилна зона?
Или в село само с околовръстен полигон?
Ако имота попада извън строителните граници на населеното място за същият има ли приложена пълна регулация?

Много въпроси, а отговорът е прост
11. "Урегулиран поземлен имот" или "урегулиран имот" е поземлен имот, за който с подробен устройствен план са определени граници, достъп от улица, път или алея, конкретно предназначение и режим на устройство.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: разрешение за поставяне/строеж

Мнениеот probcho » 05 Мар 2024, 19:40

guest1 написа:Много въпроси, а отговорът е прост

:lol: :lol: :lol:
Вече всички разбраха, че можеш да четеш!
Браво!
Допринесе за развитието на темата! :lol:
probcho
Активен потребител
 
Мнения: 1007
Регистриран на: 27 Яну 2010, 22:55

Re: разрешение за поставяне/строеж

Мнениеот yorfen » 05 Мар 2024, 22:17

Благодаря за информацията. Отговорихте на въпросите ми. Просто търся най-лесния вариант, но такъв няма. :lol:
yorfen
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 12 Юни 2022, 18:38

Re: разрешение за поставяне/строеж

Мнениеот ivanov_p » 05 Мар 2024, 22:24

Лесният вариант е да направите 4 бетонни стъпки и да сложите контейнера. Ще го мислите ако някога дойдат да ви питат за него.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4492
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: разрешение за поставяне/строеж

Мнениеот yorfen » 05 Мар 2024, 22:58

Предпочитам да спя спокойно, не да се чудя какво да правя после контейнер за 30 000лв. :D На много места съм виждал и знам че са сложени без разрешителни и т.н, обаче моят парцел е напълно празен и като се появи изведнъж в средата нещо... :lol:
yorfen
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 12 Юни 2022, 18:38

Re: разрешение за поставяне/строеж

Мнениеот guest1 » 05 Мар 2024, 23:04

yorfen написа:Предпочитам да спя спокойно, не да се чудя какво да правя после контейнер за 30 000лв. :D На много места съм виждал и знам че са сложени без разрешителни и т.н, обаче моят парцел е напълно празен и като се появи изведнъж в средата нещо... :lol:

Преди да правите нещо - прочитате това (ако се отнася за София)
Издаване на разрешение за поставяне на преместваеми обекти и на рекламни елементи съгласно чл. 56 и 57 от ЗУТ
После преценявате, дали може да съберете нужните документи и действате. В най-лошия случай ще изгубите малко пари.

За другите общини е подобно, но е според мястото.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: разрешение за поставяне/строеж

Мнениеот ivanov_p » 06 Мар 2024, 09:20

Вие защо сте решили, че ако тръгнете по законния път ще спите спокойно? Гарантирам ви, че като ви задължат да вкарате вода от 1 км. за 200 хил. лв. и да направите трафопост за 300 хил. години наред няма да спите спокойно. В България се работи по един начин - горе-долу законно. Ако толкова искате да сте от изключенията си купете прилична каравана за 10-12 хил. и я сложете на мястото. Може да си купите и за 30 хил., но рискувате някой полицай, съдия или прокурор да я открадне, ако кмета не ги изпревари.
Да ви се чуди човек в кой свят живеете?
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4492
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: разрешение за поставяне/строеж

Мнениеот guest1 » 06 Мар 2024, 11:55

ivanov_p написа:Вие защо сте решили, че ако тръгнете по законния път ще спите спокойно? Гарантирам ви, че като ви задължат да вкарате вода от 1 км. за 200 хил. лв. и да направите трафопост за 300 хил. години наред няма да спите спокойно.


Звучи интересно и ... ТЪПО!
При доставчиците на комунални услуги (ВиК, Електроснабдяване‎, Газоснабдяване, Топлоснабдяване ...) има основен принцип:
Разпределителната инфраструктура да е до границата на имота.

Питащият си е казал
yorfen написа:Самата вода и канала са пред оградата ми.

ама кой да чете?
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: разрешение за поставяне/строеж

Мнениеот ivanov_p » 06 Мар 2024, 16:56

Глупи, водата и стълбовете са пред моята ограда, но предписанието от Електроразпределително Запад е за трафопост с три камери в границите на моя имот, с траф. 800Кв , "при брой на бъдещи потребители - 1" или не е за блок или кооперация, а голяма частна къща. Това при положение, че съседите от двете страни имат ток. Такъв траф излиза към 300 хил. срещу обещание, че ще ти ги приспадат от тока, ама аз не съм костенурка да живея 300 години, та да дочакам да ми се възстановят парите.
За вода от ВиК София отказаха защото няма изградена мрежа, сега чакам от НАГ предписание от коя точно точка да правя нов водопровод, който да даря на общината, пак при положение, че всички в района имат вода, а през моя ПУП минава канал, но те били с "неустановена собственост". Добре, че КС отмени закона по който трябваше да правя път от близо километър с широчина от 36 м., проектиран преди 60 години, вероятно за околовръстен път на София, за построяването на който трябваше да се мести коритото на река Какач и който щеше да струва 20-30 млн., защото е с 50% по-широк от магистралата.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4492
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: разрешение за поставяне/строеж

Мнениеот guest1 » 06 Мар 2024, 21:07

ivanov_p написа:Глупи, водата и стълбовете са пред моята ограда, но предписанието от Електроразпределително Запад е за трафопост с три камери в границите на моя имот, с траф. 800Кв , "при брой на бъдещи потребители - 1" или не е за блок или кооперация, а голяма частна къща. Това при положение, че съседите от двете страни имат ток. Такъв траф излиза към 300 хил. срещу обещание, че ще ти ги приспадат от тока, ама аз не съм костенурка да живея 300 години, та да дочакам да ми се възстановят парите.

Това, ако е вярно - направо са се избъзикали с теб! Тия от „Електроразпределителни мрежи Запад“ ЕАД /ЕРМ Запад ЕАД/.
Хората по цяло село захранват с 100 или 160 kVA, за 400 се стискат - на теб ти написали 800!!!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 33 госта


cron