начало

ВСС прекрати процедурата за избор на главен прокурор ВСС прекрати процедурата за избор на главен прокурор

домоуправителят спира водата - как трябва да се процедира

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


домоуправителят спира водата - как трябва да се процедира

Мнениеот maria_niagolova » 26 Авг 2008, 20:41

Здравейте! Много ще бъда задължена, ако ме посъветвате какво да правя. В 16 часа тази вечер домоуправителят на входа, където живея, решил да спре водата на целия вход, като причината за това е теч на мръсен канал в мазата. Никого не предупреждава, няма бележка на таблото, самият той е излязъл и до момента - 20.39 часа не се е прибрал. Или е в къщи, принуждавайки съпругата си да лъже...Обяснението му било, че циганите искали 80 лв за ремонта, а той нямал откъде да ги даде.
Въпросът ми е какво мога да направя аз, къде трябва да подам жалба и имам ли основание. Всъщност май тази вечер, че и утре не се очертава да имаме вода.
От ВИК ми казаха, че той по принцип няма право да спира водата, но това си били наши вътрешни проблеми.
Благодаря предварително.
maria_niagolova
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 26 Авг 2008, 20:24

Мнениеот inspectora » 26 Авг 2008, 21:16

:shock: :shock: :shock:
Ами от ВиК са много прави като Ви казват "да се оправите" - ако наистина има теч - оправете го ... иначе ще ви падне целия блок ...

... направо съм изумен от въпроса Ви ... :shock: :shock: :shock:
inspectora
Активен потребител
 
Мнения: 2794
Регистриран на: 11 Мар 2003, 14:47

Мнениеот DEKAH » 26 Авг 2008, 23:07

В Глава Десета на Наказателния кодекс (НК) са регламентирани престъпленията против реда и общественото спокойствие. Наред с престъплението "хулиганство" (чл.325 от НК) едно от най-разпространените престъпления против реда и общественото спокойствие е и престъплението "самоуправство". То е уредено в разпоредбата на чл.323 от НК.
Чл.1 гласи: "Който самоволно, не по установения от закона ред, осъществи едно оспорвано от другиго свое или чуждо действително или предполагаемо право, се наказва в немаловажни случаи с лишаване от свобода до пет години и глоба до хиляда лева."
На теория за да е осъществен съставът на престъплението "самоуправство" е необходимо деецът да внесе в съществуващото фактическо положение противоправна промяна. Като това трябва да стане самоволно и под предлог, че осъществява едно оспорено му от другиго право. Извършване на престъпление по чл.323, ал.1 от НК ще е налице и тогава, когато претендираното от дееца право на собственост върху конкретно определена вещ бъде оспорено от владелеца на тази вещ и деецът отнеме владението върху вещта в отклонение от установения законов ред преди разрешаването на спора върху нея с влязло в сила решение.
За да е налице престъпление "самоуправство", случаят трябва да е и "немаловажен". Т.е. да е налице сериозна обществена опасност и да са нанесени значителни вреди.
Законът съдържа и една поощрителна норма. Според чл.323, ал.3 от НК: деецът не се наказва, ако след предупреждение на съответния държавен орган незабавно възстанови първоначалното фактическо положение. Но привилегията отпада, ако отново извърши същото самоуправство.
Престъплението "самоуправство" е от общ характер. Това означава, че задължително трябва да се проведе досъдебно производство - разследване под ръководството на прокурор. Според действащия НПК за самоуправство се провежда полицейско производство като форма на разследване. Компетентен да извърши полицейско производство е дознател от МВР. Но когато случаят представлява фактическа или правна сложност, прокурорът може да нареди провеждане на предварително производство (следствие) от следовател. И в двата случая е необходимо наличие на законен повод. Най-често това е съобщение до прокурора, дознателя или следователя за извършено престъпление. Съобщението може да се подаде от всяко лице: пострадалия от самоуправството, трети лица, полицейски служители и т. н. Освен законен повод обаче трябва да са налице и достатъчно данни за образуване на наказателно производство. След като делото е от общ характер, цялата доказателствена тежест се поема от онези, които защитават публичния интерес - прокурорът и дознателят (съответно следователят).
Мъдър е не този, който много чете, а който извлича полза от четенето.
Аватар
DEKAH
Активен потребител
 
Мнения: 2284
Регистриран на: 11 Окт 2001, 15:00
Местоположение: Бургас

Мнениеот maria_niagolova » 28 Авг 2008, 13:25

Декан, много Ви благодаря за изчерпателния отговор.
В нашия случай само заплахата за подаване на жалба подейства :)
Но вече имам повече информация, благодарение на Вас. А тя никога не е излишна.
maria_niagolova
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 26 Авг 2008, 20:24


Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 39 госта


cron