начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

Правата на един брокер на недвижими имоти - Въпроси

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Правата на един брокер на недвижими имоти - Въпроси

Мнениеот bubbles » 03 Сеп 2024, 22:02

Добър вечер!

Предстои ми продажба на имот, поради което се разрових за да видя какво представляват договорите с брокерите на недвижими имоти, къде и за какви подводни камъни да внимавам и т.н.
И попаднах на образец на договор на една брокерска къща където в графа "Задължения на възложителя"(сиреч продавача) под точка 5.1 от договора пише следното :

Да предостави на ИЗПЪЛНИТЕЛЯ всички документи удостоверяващи собствеността върху имотите


И тук идват моите въпроси :

1. Правилно ли разбирам, че трябва да предоставя на някакъв брокер нотариалния акт на моя имот? :shock:
2. Има ли право изобщо брокер на недвижими имоти да изисква такива документи при положение че той дори не е юрист а просто един посредник?

http://www.*********/source/posredniche ... davach.pdf

П.П.
Не съм тръгнал да търся услугите на фирмата от линка, просто техния образец ми попадна.
bubbles
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 16 Апр 2011, 01:58

Re: Правата на един брокер на недвижими имоти - Въпроси

Мнениеот hristev » 04 Сеп 2024, 09:42

Няма нужда да се притеснявате от нещо, което може и да не стане.

Искайте от самия брокер, с който сте избрали да работите, проект на договор. Прочетете го внимателно, след което променете това, което не Ви харесва. Ако изпитвате затруднения - консултирайте се с адвокат.

Отношенията между клиент и брокер са договорни. Това означава, че правата и задълженията на всяка страна са регламентирани в действащия между тях договор.

Каквото сами си напишете в договора - това е. Няма нужда от притеснение и чудене.
hristev
Потребител
 
Мнения: 432
Регистриран на: 14 Юни 2022, 10:07

Re: Правата на един брокер на недвижими имоти - Въпроси

Мнениеот dimist » 04 Сеп 2024, 12:02

Как очаквате брокерът да предлага Вашият имот на трети лица, ако не се е убедил, че Вие сте собственик на имота? Разбира се, не е нужно да му предоставяте оригинала. Пък и от договорите на брокери, които са ми попадали, това далеч не е най притеснителната клауза.
dimist
Потребител
 
Мнения: 697
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58

Re: Правата на един брокер на недвижими имоти - Въпроси

Мнениеот bubbles » 04 Сеп 2024, 15:22

dimist написа:Как очаквате брокерът да предлага Вашият имот на трети лица, ако не се е убедил, че Вие сте собственик на имота? Разбира се, не е нужно да му предоставяте оригинала. Пък и от договорите на брокери, които са ми попадали, това далеч не е най притеснителната клауза.


Па да взема направо да му препиша имота та да му е по-лесно да го продаде?
Уважаеми това е брокер(Посредник), той работа с документите за собственост няма, неговия му'абет е да ти намери купувач, а собственост се доказва само пред нотариус.
И за да не ме разберете грешно : Едно е да се убеди посредника в това кой е собственик и съвсем друго е да се разнася с документа за собственост където му скимне както пише в посочения от мен образец на договор.

Г-н Христев благодаря за отговора ви!
bubbles
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 16 Апр 2011, 01:58


Назад към Покупко-продажба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта


cron