начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

Невписано мазе в нотариален акт

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Невписано мазе в нотариален акт

Мнениеот nickipetkov » 20 Фев 2024, 12:19

Здравейте,
Имам закупен апартамент 2012г от строител. В планообразуващата таблица има прилежащо мазе но такова не е описано в нотариалния акт за покупко-продажба. Има ли ред за вписването му?
Благодаря предварителнпо
nickipetkov
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 20 Фев 2024, 12:14

Re: Невписано мазе в нотариален акт

Мнениеот kalahan2008 » 20 Фев 2024, 13:12

С нотариален акт за поправка на нотариален акт или с нов нотариален акт за покупка - в зависимост дали волята на продавача е бил да Ви продаде и мазето.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4231
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Невписано мазе в нотариален акт

Мнениеот hristev » 20 Фев 2024, 13:25

Много такива случаи има. В зависимост от фактите и съдебния състав има четири изхода:

1. Да се разберете доброволно - с или без размяна на пари;
2. Да се съдите и съдът да реши, че мазето е прехвърлено, макар да не е описано;
3. Да се съдите и съдът да реши, че мазето НЕ Е прехвърлено и вие не сте негов собственик;
4. Да го ползвате ей така и здраве да е;
hristev
Потребител
 
Мнения: 432
Регистриран на: 14 Юни 2022, 10:07

Re: Невписано мазе в нотариален акт

Мнениеот guest1 » 20 Фев 2024, 20:12

kalahan2008 написа:С нотариален акт за поправка на нотариален акт или с нов нотариален акт за покупка - в зависимост дали волята на продавача е бил да Ви продаде и мазето.

Интересен казус - от една страна жилище без външно складово помещение, ат друга - СОС „мазе“?

А може би продавачът притежава и друг имот в сградата?
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Невписано мазе в нотариален акт

Мнениеот kalahan2008 » 21 Фев 2024, 11:34

Мазето не е СОС и не се продава като такова. Има достатъчно съдебна практика, че могат да се прехвърлят мазета и тавани, но само на друг етажен собственик. Те не се прехвърлят като самостоятелни обекти, а като принадлежности към самостоятелния обект (апартамент).
Това, което написах в първия си пост, беше следното:
Страните по нотариалния акт за покупко-продажба на апартамента, ако в действителност са имали намерение да прехвърлят не само апартамента, но и мазето, но поради очевидна фактическа грешка са го пропуснали, могат да си направят нотариален акт за поправка на нотариалния акт за продажба на апартамента.
Ако обаче изобщо не са се уговаряли да се прехвърля и мазето, то може да се прехвърли с отделен нотариален акт само за мазето, срещу, разбира се, съответното допълнително заплащане на цена на мазето.
И в двата случая е нужно съдействието на продавача.
Много е важно какво са уговорили страните в предварителния договор, ако има такъв.
Важно е и дали без мазето апартаментът пак би имал складово помещение (мазе, таван или вътрешен склад). Ако не би имал такова складово помещение, въпреки че по закон трябва да има, по-скоро става въпрос за технически пропуск. Ако би имал складово помещение и без мазето (друго мазе или таван или вътрешен склад), трябва да се сключи отделна сделка за него.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4231
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Невписано мазе в нотариален акт

Мнениеот nickipetkov » 21 Фев 2024, 16:56

Благодаря на всички за отговорите. В апартамента няма складово помещение (по скица и реално) и това ме кара да мисля, че мазето е "неделима" част от апартамента.
Строителя не би ми продал сега мазето отделно, макар и да не се използва от никой.
Дали мога по съдебен път да опитам да придобия мазето или каквото е написано в нотариалния акт - това е.
Благодаря предварително.
nickipetkov
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 20 Фев 2024, 12:14

Re: Невписано мазе в нотариален акт

Мнениеот ivanov_p » 22 Фев 2024, 11:08

Строителят няма да ви го продаде сега, а с него ще направите поправка в НА, както е посочил Калахан и това е най-лесния вариант.
По съдебен път може да опитате, но от какъв зор? Да речем пуснете положителен установителен, срещу кого? Рискувате да платите разноски за свой, чужд адвокат, съдебни, съдебни изпълнители, защото строителят ще напише в отговора, че мазето си е ваше, както правилно е посочено в исковата молба, прехвърлено ви е с НА и няма хабер от понятие какво искате от него.
В този смисъл е добре да си заемете мазето и да изчакате някой да оспори собствеността ви, а след това да дадете документите на някой адвокат за да сдави претендента.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4492
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Невписано мазе в нотариален акт

Мнениеот vili_spasova » 22 Фев 2024, 14:21

Привет, подкрепям мнението на Калахан, като искам да попитам имахте ли предварителен договор за този имот и в него беше ли описано мазето?
Освен това не е хубаво, че никой на ползва мазето. Според мен, ако мислите, че никой няма да възрази си го ползвайте смело.

Не съм сигурна дали нотариус и продавач ще се съгласят на поправка, по-скоро може би продавача ще иска да го продаде още веднъж, щом не фигурира в НА за продажба.

Та, накратко, ползвайте си го мирно и тихо, подайте в общината една молба-декларация, да Ви заверят едно удостоверение, че не е държавно и общинско и си направете една обстоятелствена проверка с трима свидетели.
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 971
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Невписано мазе в нотариален акт

Мнениеот Melly » 23 Фев 2024, 03:14

Никакви упражнения от сорта "покупка на мазе от строителя",
моля!
На всеки самостоятелен обект в ЕС, а такава характеристика към момента притежава сградата в която авторът на темата притежава собственост, задължително й принадлежи мазе или складово помещение като прилежаща площ в ид. части от правото на строеж на сградата. Това, че в нот. акт липсва описание на това обслужващо помещение е без правно значение. По закон такова помещение се полага на всеки обект в изградена сграда.
Съветът ми е питащият да се нанесе сам в празното мазе. Да си сложи катинар и по живо по здраво да си го ползва.
Ако, някой ден някой от съсобствениците му създаде проблем, тогава нека се обърне към адвокат. Той би следвало да знае как да защити интересите му.

Успех!
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8012
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Невписано мазе в нотариален акт

Мнениеот guest1 » 23 Фев 2024, 07:58

В случая съм напълно съгласен с Melly.
Една бърза проверка в КАИС - за случайно избрана сграда- показва, че:
    - някой обекти са описани подробно - жилищна площ, прилежащи маза, таванско помещение, гараж или паркомясто, % ид.ч. от сградата и от ОПС.
    - за други едно или друго липсва, даже за някой пише само етаж и номер на апартамент.
Но това не означава, че вторите са само жилищна част.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Невписано мазе в нотариален акт

Мнениеот Melly » 23 Фев 2024, 14:59

guest1 написа:В случая съм напълно съгласен с Melly.
Една бърза проверка в КАИС - за случайно избрана сграда- показва, че:
    - някой обекти са описани подробно - жилищна площ, прилежащи маза, таванско помещение, гараж или паркомясто, % ид.ч. от сградата и от ОПС.
    - за други едно или друго липсва, даже за някой пише само етаж и номер на апартамент.
Но това не означава, че вторите са само жилищна част.

Жорко (с прозвището к*.... л*.... в "предишния ти живот в този форум") :evil:,
Не съм те упълномощавала публично да ме предлагаш като стока.
Предупреждавала съм те, а и сега заявявам че не страдам от липса на клиенти, за да разчитам на поток от лица нуждаещи се от помощ по даден казус.

Не се прави на по-по-най в този форум. Достатъчно мърсиш темите с включването си в тях. С което нанасяш вреди на участващите лица в този форум.
Пояснявам - нанасяш вреди на авторите на темите.

Melly
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8012
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Невписано мазе в нотариален акт

Мнениеот guest1 » 23 Фев 2024, 17:45

Melly написа:Melly

Написах само, че съм съгласен с казаното от теб!

Нито, че искам одобрение, съгласие или пълномощно за ... каквото и да е!

Приятен уйкенд!
Fuck off, if you please!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Невписано мазе в нотариален акт

Мнениеот Melly » 23 Фев 2024, 20:41

guest1 написа:
Melly написа:Melly

Написах само, че съм съгласен с казаното от теб!

Нито, че искам одобрение, съгласие или пълномощно за ... каквото и да е!

Приятен уйкенд!
Fuck off, if you please!


.........
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8012
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Невписано мазе в нотариален акт

Мнениеот admin » 25 Фев 2024, 17:28

guest1 написа:...


Въздържайте се от вулгарни изрази, било то и на чужди езици.
Обръщаме внимание, че ако за хора, чийто матерен език е английският, такъв израз не е много обиден, то за българи може да звучи по-обидно.

Поставено Ви е и официално предупреждение чрез системата на форума.
admin
Младши потребител
 
Мнения: 32
Регистриран на: 25 Юни 2002, 20:56

Re: Невписано мазе в нотариален акт

Мнениеот nikodim77 » 25 Фев 2024, 18:29

Здравейте,
Ми и аз да попитам, изразът - „3адник”, употребен на нашия матерен език към не много обидните изрази ли се приравнява?
Питането ми е мотивирано от налчие на цитирания израз в следната тема:
viewtopic.php?t=68080
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1272
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Невписано мазе в нотариален акт

Мнениеот admin » 25 Фев 2024, 21:06

При забелязано нарушение на добрия тон, използвайте системата за докладване.

Случаят не предполага да правим модерация на тема от преди три години.
admin
Младши потребител
 
Мнения: 32
Регистриран на: 25 Юни 2002, 20:56


Назад към Покупко-продажба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта


cron