Страница 1 от 1

мълчалив отказ

МнениеПубликувано на: 05 Мар 2010, 12:54
от malinamilusheva
Колеги моля да ми помогнете .Подадох сигнал до министъра на земеделието за допуснати нарушения от общинска служба земеделие и неправилно издаден от министерство на земеделието акт за държавна собственост.След изтичане на срока за отговор получих формален отговор подписан от министъра в който не бе отговорено на поставените въпроси .Може ли този отговор да се счита за мълчалив отказ и подлежи ли на обжалване пред ВАС и какви са правомощията на ВАС в случая.Благодаря.

Re: мълчалив отказ

МнениеПубликувано на: 16 Мар 2010, 10:02
от todd_-_
Здр. Не съм ти колега, но ще се опитам да ти отговоря. Ако имаш пряк и личен интерес или си представител обжалвай. На обжалване подлежи първоначалния АА, освен ако отговора на министъра го изменя по някакъв начин. Така, че може да обжалваш по административен и съдебен ред. Може да искаш частична или пълна отмяна на АА първо чрез административния орган издал акта пред по - горестоящия.

Re: мълчалив отказ

МнениеПубликувано на: 16 Мар 2010, 11:05
от Julyan
Ако си подал сигнал за нарушение, то работата по сигнала и крайният акт /липса на такъв/ или действие досежно "нарушителя" не съставлява ИАА, съответно не е налице и мълчалив отказ. Мълчалив откав ще е налице само ако, АО е задължен да се произнесе с АА, а не го е сторил в предвидените затова срокове. Не е ИАА отговор на "поставени въпроси".
Ако съответната ОСЗ е издала неправомерен акт, то на обжалване подлежи последният и то от лицата с правен интерес. Не пишете за какво конкретно става въпрос тук.
За "неправилно издаден АДС" към кого се обръщате? Към Министъра? Защо?Върховният административен съд приема, че АДС не е индивидуален административен акт по смисъла на чл. 21, ал. 1 от АПК и не и на подлежи на пряк съдебен контрол по реда на АПК, тъй като с него не се създават пряко права за отделените граждани или организации. Същият няма правопораждащ, правопроменящ и правопогасяващ ефект съгласно чл. 5, ал. 3 от ЗДС, поради което и по доводи за отмяна или нищожност не подлежи на съдебен контрол.

Re: мълчалив отказ

МнениеПубликувано на: 16 Мар 2010, 11:56
от Melly
Аз съм на същото мнение като колегата Julyan.
По-скоро слева да се търси отговор в посока нарушено мат. право и защитата му по общия исков ред ако са налице предпоставките за това, влючително съобразяване на обстоятелства от вида на изтекла в полза на Държавата давност.

Re: мълчалив отказ

МнениеПубликувано на: 17 Мар 2010, 20:38
от 717171
Здравейте!
Ако сте подали само "сигнал" той ще бъде разглеждан по реда на глава осма от АПК. 107/4 от АПК дефинира какво е сигнал. 124/2 от АПК казва, че решението, постановено по подаден сигнал, не подлежи на обжалване. Макар да считате отговора на министъра за чисто формален и той въобще да не Ви харесва, най-вероятно служителите, които са го подготвили, ще го имат предвид като решение по смисъла на 123 от АПК.