Преди всичко
aleks_m, в описания от вас случай не може да се говори за чл. 6, а за чл. 7 ал. 1 от ЗБДС. С тази уговорка, без да обсъждаме маловажни въпроси като
перални и прочие (от прекомерна употреба и моята л.к. е в доста плачевно състояние, но изчаквам новите документи!) и без да си изказваме подозренията си относно почтеността и интелектуалното ниво на полицая, който ви е съставил АУАН за това, можем да забележим следното:
Чл. 7 ал. 1 от ЗБДС казва:
"Гражданите, ... , са длъжни да ги пазят от повреждане, ...". Въпросът тук е в това кой какво значение влага в думата "повреждане". Четим ли е документа? Има ли по него унищожени данни? Или повредите са несъществени за докуменра като такъв?
Същото се отнася и до приложението на чл. 81 ал. 1 т.3 предл.2 от ЗБДС.
Съгласен съм с
andy70, че полицаят има право да съставя какъвто си иска АУАН. С останалата част от становището му не съм съгласен. Правата и отговорностите на полицая, обаче, свършват до тук. Съвсем отделен е въпросът дали на основание този АУАН трябва да бъде издадено от съответното компетентно и юридически грамотно длъжностно лице НП по чл. 81 ал. 1 т.3 от ЗБДС. За да бъде издадено такова, следва да са на лице редица условия и условности, нарушаването на които води до унищожимост или нищожност на това НП:
1. Деянието (в случая повреждането) трябва да е извършено "виновно". Не може да бъде издадено НП само по ЗБДС. Такова може да бъде издадено само чрез позоваване и на ЗАНН. Непозоваването на член от ЗАНН е основание да пледирате в съда унищожимост. Въпросът с вината се дискутира в съдебната зала и се доказва от съставителя на АУАН-а.
2. Проверката на документа ви за самоличност трябва да е извършена законосъобразно и в съответствие с чл. 61 ал. 1 от ЗМВР. За това не сте дал данни, поради което само го споменавам.
3. Повредата на документа ви трябва да води до съществена невъзможност докуменра да изпълнява функциите си.
Има и други основания за отмяна на НП от съд, но тези са основните.
И второ , какви би следвало да са неговите действия спрямо мен?
Ако е притежавал правта по чл. 61 ал. 1 от ЗМВР да извършва проверка на документа ви за самоличност, полицаят не е трябвало да прави нищо. В случай че е бил добронамерен би могъл да ви предупреди, че повредите от несъществени могат в един момент да станат съществени и тогава ще носите отговорност за тях. Наказващия орган би трябвало да направи същото, в конкретния случай задължително, като приложи чл. 28 от ЗАНН.
Във всички случаи, ако бъде издадено наказателно постановление по случая, то е атакуемо в съда. Необжалваемият минимум е 10 лв. И според мен с очакван успех! Опитът ми показва, че много са полицаите, които още си живеят в милиционерските времена. Дори техни юристи нямат ясна представа, че от 20 години България е правова, а не милиционерска държава. Граждански дълг на всеки от нас е да се противопоставя на подобен полицейски произвол! Все пак ние гражданите очакваме от полицаите да ловят бандюгите, не да се дърлят с почтените граждани за глупости...