начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

Измамиха ме в Kleinanzeigen.de



Измамиха ме в Kleinanzeigen.de

Мнениеот petyrpetrov1 » 11 Юли 2023, 11:13

Здравейте!
Първо искам да се извиня ако темата ми не е за тази подкатегория.
Ще обесня моят казус накратко.
Измамиха ме в германският сайт Kleinanzeigen.de.
Направих две поръчки за желани артикули. И двамата продавача
ме накараха да платя, чрез ПейПал с услугата им “Семейство и приятели”. След като си получиха парите, спряха да ми отговарят и дори блокираха в германският сайт, както и в ПейПал и нямам никаква възможност да се свържа с тях. Имам имейлите им с които са регистрирани в ПейПал и следвателно някакви техни имена, но нищо повече.
Отворих диспут в ПейПал, но там ми казаха, че доброволно съм изпратил парите и не могат да направят нищо! Поразрових се в интернет и от там разбрах, че не съм единственият “изгорял” от този сайт и по този начин за плащане в ПейПал.
След това се обадих в банката ми, обясних им ситуацията, и от там ме посъветваха да подам заявка за Оспорване на трансакцията.
Какво бихте ме посъветвали и Вие, или да се примиря, че ще пия една студена вода за не малка сума пари?
Много Ви благодаря предварително!
petyrpetrov1
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 10 Юли 2019, 14:36

Re: Измамиха ме в Kleinanzeigen.de

Мнениеот doondie » 11 Юли 2023, 15:48

Много неприятна ситуация. Каквото и да кажа, няма да е от полза в този момент. И все пак - за съжаление, изглежда си станал жертва на онлайн измама. Трябвало е да предположиш, че не можеш да се довериш на хора, които искат плащането да стане извън сайта, още повече и не като плащане за стока.

Разбирам позицията на PayPal, но със сигурност са имали хиляди подобни ситуации през годините. Нямат ли система за действие в такива случаи? Особено ако парите са още в PayPal акаунта на получателя, би трябвало да е изключително лесно да се блокират, докато се изяснят обстоятелствата. Още повече че „не е” плащане за стока или услуга, т.е. може да е направено по погрешка и получателят няма да е ощетен, ако парите се върнат обратно. Те си удържат такса така или иначе, така че те дори печелят от това.

Този сайт нещо като eBay ли е? Ако да, значи отговорност носят индивидуалните търговци. Оплакал ли си се на сайта от некоректните търговци?

За банката няма да коментирам, защото ако е българска, едва ли ще ти помогнат. Такса обаче ще ти удържат.

Не съм запознат с регулаторните органи на Германия, но не би било лошо да се оплачеш на тяхната Комисия за защита на потребителите, евентуално някакво тяло за онлайн търговия или полицията (кибер престъпления). Няма гаранция, че ще си получиш парите, но поне ще си направил нещо и може сайтът да бъде санкциониран. Ако си мълчиш, със сигурност нищо няма да се случи.

Успех!
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 539
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Измамиха ме в Kleinanzeigen.de

Мнениеот petyrpetrov1 » 13 Юли 2023, 07:58

Здравей!
Този сайт е по скоро като нашият ОЛХ. Всеки си пуска обява и се свързваш с него. Много е кофти, че платформата е изцяло на немски и ми беше много трудно всичко, и не успявах да се ориентирам добре. Успях да намеря предимно от къде се изпращат съобщения, за да се договоря с мнимите продавачи.
Още когато видях доста по-ниска цена, трябваше да ми светне лампата, че става въпрос за измама, но уви.

ПейПал не вземат такса когато се превеждат пари като Семейство и приятели. Аз също си мислех, че има все
пак някаква защита, защото може да се случи да изпратя попогрешка на друг човек. Но и там греда. Нямат защита и много хора така са изгорели. Даже в тяхната комунити група има няколко теми, където обвиняват ПейПал, че подържат измамниците, а за честните купувачи не ги е грижа. Защото аз отворих диспут, но го затвориха веднага, понеже съм изпратил парите доброволно. След това никъде не намерих връзка с тях, за да ми предоставят някакви данни за човека, все пак имам някакъв негов мейл и имена. Би трябвало и с още данни да разполагат.

Също така писах и на сайта, да ми дадат повече информация отностно тези двама потребителя, но и там греда.
Интересното е, че в този сайт за да изпратиш съобщение или да публикуваш обява, трябва да се верифицираш с телефонен номер, така, че все пак имат и в сайта някакви данни за тези мошенници.

Също така пуснах жалба и във ЕПЦ (Европейски потребителски център). Там също описах проблема, но едва ли ще направят нещо. Мисля да пусна и една онлайн жалба в Германската полиция, за да разследват случая.

Ще държа в течение какво се случва с моят казус, а през това време, ако пазарувате от сайтове, много внимавайте! Аз вече се опарих!
petyrpetrov1
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 10 Юли 2019, 14:36


Назад към Право на ЕС


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта


cron