- Дата и час: 30 Ное 2024, 14:26 • Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]
помощ - спедиционен договор
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.
|
|
6 мнения
• Страница 1 от 1
помощ - спедиционен договор
skapi priateli, nugdaja se ot proekto spedicionen dogowor kam towarodatel. Pri wazmognist mi izptatete po e-mail primer
- радков
Re: помощ - спедиционен договор
благодаря ти много, но на тази страница намирам оферти за почивка, но нищо което е сварзано с спедиционен договр
- радков
Re: помощ - спедиционен договор
не си търсил добре виж в рубриката -за офиса ,образци
- donna2
- Потребител
- Мнения: 992
- Регистриран на: 17 Юни 2004, 18:48
Re: помощ - спедиционен договор
http://www.journey.bg/information/normi ... 200074.htm
СПЕДИЦИОНЕН ДОГОВОР
Днес, ...................., в гр./с. ..................... се сключи настоящият спедиционен договор между: ....................................................., наричан по-долу ДОВЕРИТЕЛ,
и ............................................................., наричан по-долу СПЕДИТОР.
Страните се споразумяха за следното:
I. ОСНОВНИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. Доверителят възлага на спедитора срещу възнаграждение да сключи от свое име и за сметка на доверителя договор за превоз на следния товар: .............................
Чл. 2. Спедиторът се задължава да изпълни поръчката по предходния член в срок до ................. при следните условия: ...................................................
Чл. 3. Спедиторът е длъжен да прехвърли на доверителя в срок ................, считано от ..............., правата и задълженията по сключения от него договор за превоз, а доверителят е длъжен да ги приеме.
II. ПРЕДАВАНЕ НА ТОВАРА
Чл. 4. Доверителят ще предаде товара на спедитора в срок ...................
Чл. 5. Товарът ще бъде предаден в ..........................
Чл. 6.(1) При предаването доверителят е длъжен да уведоми спедитора за особеностите на товара.
(2) Спедиторът не отговаря за вреди, които се дължат на особеностите на товара, ако не е бил уведомен за тях от доверителя.
Чл. 7.(1) Ако опаковката на товара не е подходяща за превоза, спедиторът е длъжен да предупреди доверителя за това при предаването на товара.
(2) Вредите на товара, дължащи се на неподходяща опаковка, са за сметка на доверителя, ако той не се съобрази с предупреждението на спедитора по предходната алинея.
III. ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА СПЕДИТОРА
Чл. 8. Спедиторът е длъжен:
1. Да изпълни поръчката с грижата на добър търговец и съобразно условията на доверителя по чл.2 от настоящия договор и неговите допълнителни нареждания и указания;
2. Да съхранява и пази товара до предаването му на превозвач;
3. Да застрахова товара по искане на доверителя;
4. Да уведоми доверителя, когато опаковката на товара е неподходяща за съответния вид превоз;
5. Да даде сметка на доверителя и да му прехвърли резултатите от изпълнението на поръчката в срока по чл.3.
Чл. 9. Когато спедиторът изпълни поръчката при условия, по-изгодни от тези, установени от доверителя, изгодата принадлежи на доверителя.
Чл. 10.(1) Спедиторът има право да се отклони от поръчката, когато отклонението е в интерес на доверителя и спедиторът няма възможност да иска нови нареждания от него или не е получил навреме отговор на запитването си.
(2) Ако спедиторът се отклони от поръчката, без да са налице условията, посочени в предходната алинея, доверителят има право:
а) да не признае договора за превоз за извършен за негова сметка, и
б) да иска неустойката по чл.20 от настоящия договор.
(3) Доверителят няма право да се откаже от договора за превоз, ако:
1. Спедиторът съобщи, че поема разликата между установената от доверителя цена и цената на сключения от спедитора договор за превоз;
2. Спедиторът установи, че не е било възможно да се сключи договорът за превоз по установената от доверителя цена и че със сключването му е предпазил доверителя от по-големи вреди.
Чл. 11.(1) Спедиторът е длъжен да уведоми незабавно доверителя и да осигури необходимите доказателства, ако третото лице-превозвач не изпълни задълженията си, както и ако бъде причинена вреда на товара.
(2) В случаите по предходната алинея спедиторът е длъжен незабавно да прехвърли на доверителя правата си спрямо посоченото лице, ако доверителят поиска това.
Чл. 12. Спедиторът има право да превъзложи на следващ спедитор изпълнението на поръчката по чл.1 и без да е овластен изрично от доверителя.
Чл. 13.(1) Спедиторът има право сам да извърши изцяло или отчасти превоза.
(2) В случая по предходната алинея спедиторът, освен правата и задълженията по този раздел, има права и задължения и на превозвач по договор за превоз съгласно правилата на глава XXVI на Търговския закон.
IV. ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ДОВЕРИТЕЛЯ
Чл. 14. Доверителят е длъжен:
1. Да уведоми спедитора за особеностите на товара;
2. Да приеме резултатите от изпълнението на поръчката;
3. Да възстанови направените от спедитора във връзка с изпълнението на поръчката разноски;
4. Да плати възнаграждение на спедитора при условията и по реда, посочени в раздел V от настоящия договор.
Чл. 15. По искане на спедитора доверителят е длъжен да достави авансово следните средства, необходими за изпълнението на поръчката: .........................
Чл. 16. Доверителят не е длъжен да приеме резултатите от сключените сделки, ако спедиторът се е отклонил от поръчката и не са налице условията по чл.6, ал.1 и 3.
Чл. 17. Възстановяването на разноските във връзка с изпълнението на поръчката ще се извършва срещу представяне от спедитора на съответните отчетни документи.
V. КОМИСИОНА
Чл. 18. Спедиторът има право да получи комисиона в размер на .......... % от стойността на сключения от него договор за превоз, предмет на поръчката.
Чл. 19.(1) Комисионата ще бъде изплатена по следния начин: ......................
(2) Доверителят е длъжен да плати комисионата в срок ...........................
VI. НЕУСТОЙКИ
Чл. 20. Спедиторът дължи неустойка в размер на .... ..... процента от стойността на договора за превоз, ако се отклони от поръчката на доверителя и вследствие на това последният се откаже от приемането на резултатите от изпълнителната сделка.
Чл. 21. Ако доверителят не изплати в срок дължимото възнаграждение на спедитора, както и обезщетение за направените разходи, той дължи неустойка в размер на .............. процента от просрочената сума дневно, но не повече от ......................................
VII. ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ДОГОВОРА
Чл. 22. Настоящият договор се прекратява:
1. По взаимно съгласие;
2. С изпълнението на поръчката;
3. Когато изпълнението на поръчката стане невъзможно;
4. Със смъртта или поставянето под запрещение на някоя от страните, респективно с прекратяването на юридическото лице на някоя от страните;
5. С оттеглянето на поръчката от доверителя;
6. С отказа на спедитора от поръчката.
Чл. 23.(1) Доверителят може да оттегли поръчката изцяло или отчасти преди спедиторът да е сключил договора за превоз. В този случай той е длъжен да заплати на спедитора вече направените разходи във връзка с изпълнението на поръчката.
(2) Доверителят е длъжен да се разпореди с намиращия се у спедитора товар в едномесечен срок от датата на оттеглянето на поръчката.
(3) Ако доверителят не се разпореди в срока по предходната алинея с намиращия се у спедитора товар, спедиторът има право да даде товара за пазене за сметка на доверителя или с оглед покриване на своите претенции към доверителя - да продаде товара на възможно най-изгодна за доверителя цена. В последния случай спедиторът е длъжен, след като удовлетвори своите претенции от получената цена, да изплати на доверителя остатъка в срок от ............... от получаването на цената.
Чл. 24. Задълженията по превозен договор, сключен преди спедиторът да е узнал за оттеглянето на поръчката, обвързват доверителя.
Чл. 25.(1) Спедиторът има право да се откаже от поръчката само при виновно неизпълнение на договора от страна на доверителя. В този случай той може да иска от доверителя уговореното възнаграждение и обезщетение за направените разходи.
(2) Спедиторът е длъжен да уведоми писмено доверителя за отказа от поръчката.
(3) Договорът остава в сила две седмици от деня, в който доверителят е получил съобщението на спедитора за отказа да изпълни поръчката.
(4) Доверителят е длъжен да се разпореди с намиращия се у спедитора негов товар в едномесечен срок от деня, в който е бил уведомен за отказа от поръчката. Ако доверителят не се разпореди в срок с товара, спедиторът има правата и задълженията по ал.3 на предходния член.
Чл. 26. В случаите на чл.22, т.3, когато изпълнението на поръчката стане обективно невъзможно, доверителят е длъжен да изплати възнаграждение на спедитора в размер, който съответства на извършената работа до настъпването на невъзможността, както и да възстанови вече направените разноски.
VIII. ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ КЛАУЗИ
Чл. 27.(1) Страните по настоящия договор следва да отправят всички съобщения и уведомления помежду си само в писмена форма.
(2) Писмената форма се смята за спазена и, когато те са отправени по телекс, телефакс или друго техническо средство, което изключва възможността за неточно възпроизвеждане на изявлението.
Чл. 28. Настоящият договор може да бъде изменен или допълнен от страните с отделно споразумение, облечено в писмена форма.
Чл. 29.(1) Страните ще решават споровете, възникнали по повод изпълнението на настоящия договор, чрез разбирателство и взаимни отстъпки.
(2) Когато постигането на съгласие се окаже невъзможно, страните ще отнесат спора пред ................................
Чл. 30. За неуредените с този договор въпроси се прилагат разпоредбите на гражданското и търговското законодателство на Република България.
Настоящият договор се състави в два еднакви екземпляра - по един за всяка от страните.
ДОВЕРИТЕЛ: ................
СПЕДИТОР: ..................
СПЕДИЦИОНЕН ДОГОВОР
Днес, ...................., в гр./с. ..................... се сключи настоящият спедиционен договор между: ....................................................., наричан по-долу ДОВЕРИТЕЛ,
и ............................................................., наричан по-долу СПЕДИТОР.
Страните се споразумяха за следното:
I. ОСНОВНИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. Доверителят възлага на спедитора срещу възнаграждение да сключи от свое име и за сметка на доверителя договор за превоз на следния товар: .............................
Чл. 2. Спедиторът се задължава да изпълни поръчката по предходния член в срок до ................. при следните условия: ...................................................
Чл. 3. Спедиторът е длъжен да прехвърли на доверителя в срок ................, считано от ..............., правата и задълженията по сключения от него договор за превоз, а доверителят е длъжен да ги приеме.
II. ПРЕДАВАНЕ НА ТОВАРА
Чл. 4. Доверителят ще предаде товара на спедитора в срок ...................
Чл. 5. Товарът ще бъде предаден в ..........................
Чл. 6.(1) При предаването доверителят е длъжен да уведоми спедитора за особеностите на товара.
(2) Спедиторът не отговаря за вреди, които се дължат на особеностите на товара, ако не е бил уведомен за тях от доверителя.
Чл. 7.(1) Ако опаковката на товара не е подходяща за превоза, спедиторът е длъжен да предупреди доверителя за това при предаването на товара.
(2) Вредите на товара, дължащи се на неподходяща опаковка, са за сметка на доверителя, ако той не се съобрази с предупреждението на спедитора по предходната алинея.
III. ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА СПЕДИТОРА
Чл. 8. Спедиторът е длъжен:
1. Да изпълни поръчката с грижата на добър търговец и съобразно условията на доверителя по чл.2 от настоящия договор и неговите допълнителни нареждания и указания;
2. Да съхранява и пази товара до предаването му на превозвач;
3. Да застрахова товара по искане на доверителя;
4. Да уведоми доверителя, когато опаковката на товара е неподходяща за съответния вид превоз;
5. Да даде сметка на доверителя и да му прехвърли резултатите от изпълнението на поръчката в срока по чл.3.
Чл. 9. Когато спедиторът изпълни поръчката при условия, по-изгодни от тези, установени от доверителя, изгодата принадлежи на доверителя.
Чл. 10.(1) Спедиторът има право да се отклони от поръчката, когато отклонението е в интерес на доверителя и спедиторът няма възможност да иска нови нареждания от него или не е получил навреме отговор на запитването си.
(2) Ако спедиторът се отклони от поръчката, без да са налице условията, посочени в предходната алинея, доверителят има право:
а) да не признае договора за превоз за извършен за негова сметка, и
б) да иска неустойката по чл.20 от настоящия договор.
(3) Доверителят няма право да се откаже от договора за превоз, ако:
1. Спедиторът съобщи, че поема разликата между установената от доверителя цена и цената на сключения от спедитора договор за превоз;
2. Спедиторът установи, че не е било възможно да се сключи договорът за превоз по установената от доверителя цена и че със сключването му е предпазил доверителя от по-големи вреди.
Чл. 11.(1) Спедиторът е длъжен да уведоми незабавно доверителя и да осигури необходимите доказателства, ако третото лице-превозвач не изпълни задълженията си, както и ако бъде причинена вреда на товара.
(2) В случаите по предходната алинея спедиторът е длъжен незабавно да прехвърли на доверителя правата си спрямо посоченото лице, ако доверителят поиска това.
Чл. 12. Спедиторът има право да превъзложи на следващ спедитор изпълнението на поръчката по чл.1 и без да е овластен изрично от доверителя.
Чл. 13.(1) Спедиторът има право сам да извърши изцяло или отчасти превоза.
(2) В случая по предходната алинея спедиторът, освен правата и задълженията по този раздел, има права и задължения и на превозвач по договор за превоз съгласно правилата на глава XXVI на Търговския закон.
IV. ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ДОВЕРИТЕЛЯ
Чл. 14. Доверителят е длъжен:
1. Да уведоми спедитора за особеностите на товара;
2. Да приеме резултатите от изпълнението на поръчката;
3. Да възстанови направените от спедитора във връзка с изпълнението на поръчката разноски;
4. Да плати възнаграждение на спедитора при условията и по реда, посочени в раздел V от настоящия договор.
Чл. 15. По искане на спедитора доверителят е длъжен да достави авансово следните средства, необходими за изпълнението на поръчката: .........................
Чл. 16. Доверителят не е длъжен да приеме резултатите от сключените сделки, ако спедиторът се е отклонил от поръчката и не са налице условията по чл.6, ал.1 и 3.
Чл. 17. Възстановяването на разноските във връзка с изпълнението на поръчката ще се извършва срещу представяне от спедитора на съответните отчетни документи.
V. КОМИСИОНА
Чл. 18. Спедиторът има право да получи комисиона в размер на .......... % от стойността на сключения от него договор за превоз, предмет на поръчката.
Чл. 19.(1) Комисионата ще бъде изплатена по следния начин: ......................
(2) Доверителят е длъжен да плати комисионата в срок ...........................
VI. НЕУСТОЙКИ
Чл. 20. Спедиторът дължи неустойка в размер на .... ..... процента от стойността на договора за превоз, ако се отклони от поръчката на доверителя и вследствие на това последният се откаже от приемането на резултатите от изпълнителната сделка.
Чл. 21. Ако доверителят не изплати в срок дължимото възнаграждение на спедитора, както и обезщетение за направените разходи, той дължи неустойка в размер на .............. процента от просрочената сума дневно, но не повече от ......................................
VII. ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ДОГОВОРА
Чл. 22. Настоящият договор се прекратява:
1. По взаимно съгласие;
2. С изпълнението на поръчката;
3. Когато изпълнението на поръчката стане невъзможно;
4. Със смъртта или поставянето под запрещение на някоя от страните, респективно с прекратяването на юридическото лице на някоя от страните;
5. С оттеглянето на поръчката от доверителя;
6. С отказа на спедитора от поръчката.
Чл. 23.(1) Доверителят може да оттегли поръчката изцяло или отчасти преди спедиторът да е сключил договора за превоз. В този случай той е длъжен да заплати на спедитора вече направените разходи във връзка с изпълнението на поръчката.
(2) Доверителят е длъжен да се разпореди с намиращия се у спедитора товар в едномесечен срок от датата на оттеглянето на поръчката.
(3) Ако доверителят не се разпореди в срока по предходната алинея с намиращия се у спедитора товар, спедиторът има право да даде товара за пазене за сметка на доверителя или с оглед покриване на своите претенции към доверителя - да продаде товара на възможно най-изгодна за доверителя цена. В последния случай спедиторът е длъжен, след като удовлетвори своите претенции от получената цена, да изплати на доверителя остатъка в срок от ............... от получаването на цената.
Чл. 24. Задълженията по превозен договор, сключен преди спедиторът да е узнал за оттеглянето на поръчката, обвързват доверителя.
Чл. 25.(1) Спедиторът има право да се откаже от поръчката само при виновно неизпълнение на договора от страна на доверителя. В този случай той може да иска от доверителя уговореното възнаграждение и обезщетение за направените разходи.
(2) Спедиторът е длъжен да уведоми писмено доверителя за отказа от поръчката.
(3) Договорът остава в сила две седмици от деня, в който доверителят е получил съобщението на спедитора за отказа да изпълни поръчката.
(4) Доверителят е длъжен да се разпореди с намиращия се у спедитора негов товар в едномесечен срок от деня, в който е бил уведомен за отказа от поръчката. Ако доверителят не се разпореди в срок с товара, спедиторът има правата и задълженията по ал.3 на предходния член.
Чл. 26. В случаите на чл.22, т.3, когато изпълнението на поръчката стане обективно невъзможно, доверителят е длъжен да изплати възнаграждение на спедитора в размер, който съответства на извършената работа до настъпването на невъзможността, както и да възстанови вече направените разноски.
VIII. ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ КЛАУЗИ
Чл. 27.(1) Страните по настоящия договор следва да отправят всички съобщения и уведомления помежду си само в писмена форма.
(2) Писмената форма се смята за спазена и, когато те са отправени по телекс, телефакс или друго техническо средство, което изключва възможността за неточно възпроизвеждане на изявлението.
Чл. 28. Настоящият договор може да бъде изменен или допълнен от страните с отделно споразумение, облечено в писмена форма.
Чл. 29.(1) Страните ще решават споровете, възникнали по повод изпълнението на настоящия договор, чрез разбирателство и взаимни отстъпки.
(2) Когато постигането на съгласие се окаже невъзможно, страните ще отнесат спора пред ................................
Чл. 30. За неуредените с този договор въпроси се прилагат разпоредбите на гражданското и търговското законодателство на Република България.
Настоящият договор се състави в два еднакви екземпляра - по един за всяка от страните.
ДОВЕРИТЕЛ: ................
СПЕДИТОР: ..................
- donna
- Старши потребител
- Мнения: 5350
- Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
- Местоположение: Свищов
6 мнения
• Страница 1 от 1
|
|
Кой е на линия
Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта