начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

Нужна данъчна оценка за препис от завещание от АВ

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Нужна данъчна оценка за препис от завещание от АВ

Мнениеот chaika » 09 Сеп 2024, 16:45

Здравейте,
Има универсално саморъчно завещание към мен в Агенцията по Вписванията в София от пралеля ми. Прочетоха ми го, но за да ми дадат препис от него ми искат данъчна оценка за някой имот от пралеля ми или на прадядо ми, роден 1890г, на който пралеля ми е наследница. Не съм пряк наследник и не мога да извадя удостоверение за наследници, с което да взема тази данъчна оценка. Ако завещанието беше съхранявано при нотариус, нотариуса щеше да ми извади удостоверение, с което бих могла да направя данъчна оценка, за да си взема препис от завещанието. В Агенцията по Вписванията различно ли е? Та общо взето съдийката в Агенцията по Вписванията в София, която ми прочете завещанието ми поставя невъзможна задача знаейки, че не мога да я взема тази данъчна оценка и дига рамене. Бих могла да извадя удостоверение за наследници само ако ми дадат завещанието, а те за да ми го дадат ми искат нещо, което са наясно, че не мога да извадя. Моля за помощ какво да направя в ситуацията.
chaika
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 19 Юни 2024, 09:42

Re: Нужна данъчна оценка за препис от завещание от АВ

Мнениеот vili_spasova » 09 Сеп 2024, 18:24

Може ли да помислите малко и да разясните как е попаднато това завещание в АВ без да е минало през нотариус? Дори и да е саморъчно и да е съхранявано извън нотариална кантора обявяването му се прави от нотариус. Та ми стана интересно.
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 971
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Нужна данъчна оценка за препис от завещание от АВ

Мнениеот chaika » 10 Сеп 2024, 10:13

Обявяването стана от съдия в Агенцията по вписванията. Нямало е нотариус. Просто е било оставено за пазене директно в агенцията по вписванията.
chaika
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 19 Юни 2024, 09:42

Re: Нужна данъчна оценка за препис от завещание от АВ

Мнениеот kalahan2008 » 10 Сеп 2024, 11:06

Ако завещанието е вписано в Агенция по вписванията, искайте незаверен препис, въз основа на който да си извадите данъчната оценка.
Ако завещанието не е вписано, значи е от преди 1996 г. и е оставено за съхранение на някой от държавните нотариуси. Затова съдията по вписванията изисква удостоверение за данъчна оценка - за да впише завещанието.

Чл. 4. Вписват се:
..........
к) (нова - ДВ, бр. 63 от 2014 г.) преписи от обявените завещания с предмет недвижим имот и права върху недвижим имот; при универсално завещание наличието на недвижим имот в съответния съдебен район се удостоверява с декларация с нотариално удостоверен подпис от страна на ползващото се от завещанието лице, в която се посочват известните му недвижими имоти в съответния съдебен район; декларацията се представя заедно със завещанието пред съдията по вписванията, в чийто район се намира имотът;


Чл. 2. (1) (Изм. - ДВ, бр. 39 от 2009 г., в сила от 01.07.2009 г., предишен текст на
чл. 2, доп. - ДВ, бр. 13 от 2014 г., в сила от 14.02.2014 г.) За вписване на подлежащи на
вписване актове и документи се събира такса върху цената, по която е таксуван актът
или документът, или върху цената на иска в размер 0,1 на сто, но не по-малко от 10 лв.
Когато цената, по която е таксуван документът, не е указана, таксата се определя
върху оценка, определена по реда на приложение № 2 към Закона за местните
данъци и такси
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4231
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Нужна данъчна оценка за препис от завещание от АВ

Мнениеот n_ikito » 10 Сеп 2024, 13:32

chaika написа:Здравейте,
Моля за помощ какво да направя в ситуацията.


Странно или Вие нещо не сте разбрали. Съдията по вписванията, може (и трябва) да Ви издаде удостоверение с което да се снабдите с необходимите документи за издаване на първи препис и съответно вписване на преписа. Заплаща се малка такса.
n_ikito
Активен потребител
 
Мнения: 1003
Регистриран на: 31 Окт 2006, 19:33

Re: Нужна данъчна оценка за препис от завещание от АВ

Мнениеот chaika » 10 Сеп 2024, 13:58

Благодаря за отговорите!
При по-обстойно ровене из интернет също се оказа, че трябва да питам съдийката за нарочно удостоверение.
Завещанието е от ранните 80г. директно депозирано в АВ. Аз не живея в страната, не съм и от София. Съдийката много добре е знаела, че за да взема всичките документи, които иска ми е било нужно да ми даде такова удостоверение, просто е предпочела да ме прати за зелен хайвер да се разхождам из диви крайща на страната, та администратори там да ми казват, че не могат да ми дадат това, което ми трябва. И при обаждания в АВ в София ми казаха, че това било сложна работа и ми трябва адвокат вместо да ми дадат това, което ми е нужно. Та ще отида до гише 3 и ако нещо пак ме пратят за зелен хайвер ще започна да вдигам скандали и да им търся шефовете. Вместо да си свърши работата съдийката явно предпочита да прави хората на маймуни и да ги разиграва!
Благодаря за отговорите!
chaika
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 19 Юни 2024, 09:42

Re: Нужна данъчна оценка за препис от завещание от АВ

Мнениеот chaika » 05 Окт 2024, 11:33

Развръзката на историята. Отидох пак на гише 3 в АВ и новата служителка за нула време реши проблема. Даде ми удостоверение да си направя удостоверение за наследници на завещателя и след три дни ми дадоха препис и протокол от завещанието. Благодаря за отговорите!
chaika
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 19 Юни 2024, 09:42


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google Adsense [Bot] и 39 госта


cron