начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

Парична измама в интернет - Facebook

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Парична измама в интернет - Facebook

Мнениеот tenko75 » 04 Яну 2024, 09:43

Здравейте,
През Коледните празници бях въведен в заблуда и станах жертва на парична измама в Facebook.
След като разбрах,че действително съм измамен започна чат между мен и измамника. Казах муч е ако ми върне парите няма да повдигам обвинение и ще забравим за случилото се, но последваха от него заплахи, че ще имам проблеми с много високопоставени хора, че ще ме намерят и ще ме пребият и подобни заплахи.
Според мен става въпрос за добре организирана мрежа от фалшиви Facebook профили, зад които стои организирана група за измама.
След като започнах да разглеждам профилите, установих, че крадат снимки от чужди профили в Instagram и после да ги използват като техни.
След няколко дни бях блокиран от всички профили с които имахме чатове с измамника.
Като доказателства разполагам с чатовете с въпросните профили и оригинална бележка от EasyPay за сумата, която преведох на измамника с три имена и ЕГН.

Молбата ми е за съвет към районна прокоратура ли трябва да подам жалба или другаде.
Изобщо дали има смисъл да го правя и има ли щанс да си върна парите.
Благодаря предварително на тези от вас, които са имали подобен проблем и могат да помогнат.
tenko75
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 25 Фев 2014, 12:46

Re: Парична измама в интернет - Facebook

Мнениеот crissm » 04 Яну 2024, 23:05

много кофти случай, можеш да подадеш сигнал до районната прокуратура или до ГДБОП отдел киберпрестъпност , така или иначе прокурорът ще възложи разследването на тях , или обратното – те ще сезират прокурора с вашия заявителски материал който ще подадете до тях.

Успех!
crissm
Младши потребител
 
Мнения: 25
Регистриран на: 15 Мар 2023, 13:43

Re: Парична измама в интернет - Facebook

Мнениеот tenko75 » 05 Яну 2024, 09:16

Благодаря за отговора. Ще опитам в такъв случай. Надявам се да ги хванат, поне да няма други измамени хора.
Ще опиша максимално подробно случая и ще го подам. Къде е по правилно ку=ъм районна прокуратура или ГДБОП според вас ?
tenko75
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 25 Фев 2014, 12:46

Re: Парична измама в интернет - Facebook

Мнениеот tochotocho » 05 Яну 2024, 18:58

Няма точен регламент към кого да се жалиш! Затова - до Президента, до Министър -Председателя, до Главния прокурор ,До министър на вътрешните работи.и т.н. Копия и резултат "0". Но след сроковете за реакция - до органите на Евросъюза ! Просто занимание , ако си нямате друга работа. Но не очаквайте нещо !
tochotocho
Потребител
 
Мнения: 476
Регистриран на: 16 Юни 2013, 22:34

Re: Парична измама в интернет - Facebook

Мнениеот crissm » 06 Яну 2024, 03:08

tenko75 написа:Благодаря за отговора. Ще опитам в такъв случай. Надявам се да ги хванат, поне да няма други измамени хора.
Ще опиша максимално подробно случая и ще го подам. Къде е по правилно ку=ъм районна прокуратура или ГДБОП според вас ?


https://www.gdbop.bg/bg/contacts за ГДБОП , опишете цялата фактология и има огромен шанс да ви викнат да дадете заявителски материал който ще се предаде на РП
или
директно жалба до районната прокуратура , тъжба до прокурор
crissm
Младши потребител
 
Мнения: 25
Регистриран на: 15 Мар 2023, 13:43

Re: Парична измама в интернет - Facebook

Мнениеот tochotocho » 06 Яну 2024, 18:08

Пиши ЗАЯВИТЕЛСКИ МАТЕРИАЛ . Е, и какво. Лично имам такъв случай. Съседът не е добре с главата. Пали мокри съчки, дърва, листа под прозореца ми, и Злорадства! Пуснах жалба до полицията и прокуратурата. Получавам известие да се явя в полицията - кварталния. Започна се разпит като че ли аз съм виновния. Първо устен , после писмен. Заявих му че подкрепям жалбата и така да запиша в този разпит. НЕ МОЖЕ ТАКА. ето ти ТИ , не ВИЕ, лист и пишете отговор по поставените въпроси. Отказах. Е тогава ще стойте тук, докато не напишете ... Произвол ли е. Даже ми сочи някакъв параграф за противодействие от моя страна на ОРГАНА!
Дори ми каза,че при тях на СЕЛО това е нормално, да ти палят мокри дърва пред прозореца- е те немали прозорци ! И затова им е лесно. Но ние сме в вилна зона в София.
tochotocho
Потребител
 
Мнения: 476
Регистриран на: 16 Юни 2013, 22:34

Re: Парична измама в интернет - Facebook

Мнениеот crissm » 06 Яну 2024, 19:37

tochotocho написа:Пиши ЗАЯВИТЕЛСКИ МАТЕРИАЛ . Е, и какво. Лично имам такъв случай. Съседът не е добре с главата. Пали мокри съчки, дърва, листа под прозореца ми, и Злорадства! Пуснах жалба до полицията и прокуратурата. Получавам известие да се явя в полицията - кварталния. Започна се разпит като че ли аз съм виновния. Първо устен , после писмен. Заявих му че подкрепям жалбата и така да запиша в този разпит. НЕ МОЖЕ ТАКА. ето ти ТИ , не ВИЕ, лист и пишете отговор по поставените въпроси. Отказах. Е тогава ще стойте тук, докато не напишете ... Произвол ли е. Даже ми сочи някакъв параграф за противодействие от моя страна на ОРГАНА!
Дори ми каза,че при тях на СЕЛО това е нормално, да ти палят мокри дърва пред прозореца- е те немали прозорци ! И затова им е лесно. Но ние сме в вилна зона в София.


Те нашите полицаите не са от най-кадърните и не са обучени да знаят кога едно деяние е съставомерно престъпление. Това са някакви негови си слоеволия дето са ви ги наговорили. Ако е луд и не е добре с главата,този ваш съсед , то може да оплачете на прокурора и да се задейства изследване за вменяемост или настаняваме в психиатрия.
crissm
Младши потребител
 
Мнения: 25
Регистриран на: 15 Мар 2023, 13:43

Re: Парична измама в интернет - Facebook

Мнениеот doondie » 07 Яну 2024, 23:24

crissm написа:Те нашите полицаите не са от най-кадърните и не са обучени да знаят кога едно деяние е съставомерно престъпление. Това са някакви негови си слоеволия дето са ви ги наговорили. Ако е луд и не е добре с главата,този ваш съсед , то може да оплачете на прокурора и да се задейства изследване за вменяемост или настаняваме в психиатрия.
На мен октомври месец м.г. един квартален в малко градче ми обясняваше, че баща ми не искал аз и брат ми да се грижим за него. С две думи, да си питаме шапките къде е и какво се случва с него, добре ли е изобщо. А баща ми е лекуван със съдебно разпореждане в психиатрична клиника и има пожизнено ТЕЛК решение. Казвам му ги тези неща на господин полисмена, но той си знае неговото - можел да прави, каквото си иска, и ние да не се интересуваме от него. Опитах с ключовата дума "Карлуково", защото "Плевен, Ловеч и Левски" не беше достатъчно убедително, и едва тогава на него му просветна, че не съм отишъл да си говорим общи приказки. Казвам му, че дори на мен лично да ми е писнало вече, законът ми вменява задължение да се грижа за болния си баща. "Кой закон," ме пита с цялото си високомерно невежество. Познавал бил много деца, които не давали пет пари за родителите си, пък никой не им търсел отговорност, сякаш това трябваше да ме насърчи да направя същото. Било въпрос на самосъзнание, заключи той. А, добро утро, началник! Стигнахме дотам, откъдето почнахме. Както и да е.

tenko75 написа:Благодаря за отговора. Ще опитам в такъв случай. Надявам се да ги хванат, поне да няма други измамени хора.
Ще опиша максимално подробно случая и ще го подам. Къде е по правилно към районна прокуратура или ГДБОП според вас ?
За мен по-адекватно би било жалба до прокуратурата. По този начин може да се обжалва евентуалният отказ на районния прокурор да образува досъдебно производство след това и т.н. Той няма да разследва сам и без друго, а ще възложи проверка на съответната служба. Дайте максимално много конкретни данни, за да може да се издирят и евентуално подведат под отговорност виновните лица.

Хубаво е да нямате високи очаквания, особено когато сте дали пари доброволно и с ясно съзнание. Не влизате в конкретика, но изглежда имате основание да се смятате за измамен (най-малкото съдейки по поведението на отсрещната страна), затова не оставяйте районния прокурор да замете случая след първоначалната проверка. Имате законови способи да обжалвате и да бъде принуден да си свърши работата.

Успех! о/
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 539
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Парична измама в интернет - Facebook

Мнениеот bozyo » 08 Яну 2024, 13:15

tochotocho написа:Получавам известие да се явя в полицията - кварталния. Започна се разпит като че ли аз съм виновния. Първо устен , после писмен.

още тук е трябвало да спрете и да поискате присъствие на избран от Вас адвокат. от момента на поискването без него разпитът не може да започне, а евентуално започване е незаконосъобразно и се оспорва по съдебен ред. да, ще почнат едни кандърми, че това е не-знам-си-какво-си, а не е онам-си-какво-си, та нямало нужда или даже нямате право на адвокат, но това право е конституционно и неотменимо.
bozyo
Потребител
 
Мнения: 242
Регистриран на: 24 Мар 2021, 00:24

Re: Парична измама в интернет - Facebook

Мнениеот bozyo » 08 Яну 2024, 13:20

doondie написа:На мен октомври месец м.г. един квартален в малко градче ми обясняваше, че баща ми не искал аз и брат ми да се грижим за него. С две думи, да си питаме шапките къде е и какво се случва с него, добре ли е изобщо. А баща ми е лекуван със съдебно разпореждане в психиатрична клиника и има пожизнено ТЕЛК решение. Казвам му ги тези неща на господин полисмена, но той си знае неговото - можел да прави, каквото си иска, и ние да не се интересуваме от него.

ако е същото градче с автогарата и знака, то много странно защо мизерната глоба стигна до съд, а полицейското можене да прави каквото си иска не е.

doondie написа:Хубаво е да нямате високи очаквания, особено когато сте дали пари доброволно и с ясно съзнание. Не влизате в конкретика, но изглежда имате основание да се смятате за измамен...

ми то от тази конкретика много неща зависят, а тя ни е спестена. та дори е възможен сондаж от потенциален измамник как да си опече юридически работата. така че ще се въздържа от коментари и ще оставя на органите с достъп до всички материали да си съставят мнение.
bozyo
Потребител
 
Мнения: 242
Регистриран на: 24 Мар 2021, 00:24

Re: Парична измама в интернет - Facebook

Мнениеот dimist » 09 Яну 2024, 11:23

Важно е да се каже, че прокуратурата пари не връща. Да, ако се стигне до съд, може да предявите граждански иск, но често съдът отказва да го приеме в наказателния процес. Тогава ви остава варианта заведете гражданско дело, като печалбата ви е, че в този случай,като вземете удостоверение по наказателното дело, не плащате държавна такса. Разбира се, възможен е и варианта, ако евентуалния подсъдим поиска споразумение, да трябва да ви върне парите, за да отстрани щетите. Но все пак , като му имате ЕГН, проверете има ли някакво имущество, и ако да, заведете иск, и поискайте обезпечение
dimist
Потребител
 
Мнения: 697
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58

Re: Парична измама в интернет - Facebook

Мнениеот tenko75 » 09 Яну 2024, 14:21

Благодаря на всички за отговорите .Все още не съм подал сигнал ,защото не съм сигурен дали има възможност да си върна парите ,а да не си създам главоболие с даване на показания в полицията и после нищо .
Днес отново от друг профил на мой приятел видях ,че измамника е сменил частично името на профила и продължава да лъже други хора .
Този е човек ,който се представя за голям благодетел,който твърди че иска да помага на хората .Трябва да направим само добро и той ни го връща тройно .Има много положителни отзиви от потребителите ,но явно напълно фалшиви ,което ме подведе.
Съжалявам много ,че постъпих глупаво и му изпратих доброволно пари и после бях блокиран.
Последствие започнах да разследвам профилите,които пущат положителни коментари ,всички са фалшиви с откраднати самоличностти от Instagram .
Това също е престъпление към тези хора ,според мен са замесени доста хора ,защото само един човек трудно ще обработва толкова много информация и профили.
Имам съмнение ,че този човек на който изпратих парите е само финансово муле ,но пак е следа ,откъдето да се започне разследване .
tenko75
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 25 Фев 2014, 12:46

Re: Парична измама в интернет - Facebook

Мнениеот tenko75 » 10 Яну 2024, 11:32

Ако някой може да помогне ще му дам цялата конкретна информация но на лично съобщение, защото не съм сигурен дали измамници не използват информация от форума за своя изгода.
tenko75
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 25 Фев 2014, 12:46

Re: Парична измама в интернет - Facebook

Мнениеот tenko75 » 16 Яну 2024, 16:11

Благодаря на всички за съветите.Ще подам сигнал, няма да отлагам повече защото измамника имаше известно време затишие и сега отново е започнал своята измамна дейност.
Единствено се чудя кой орган ще реагира по-бързо Районна прокуратура или ГДБОП, защото ГДБОП имат отдел Киберсигурност и предполагам е по-добър вариант но ако трябва да ходя до София да давам показания не е удобно за мен, защото съм на другия край на България и ходя на работа.
Затова моля ако някой е подавал сигнал към ГДБОП да сподели каква е процедурата на лично съобщение.
tenko75
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 25 Фев 2014, 12:46

Re: Парична измама в интернет - Facebook

Мнениеот crissm » 16 Яну 2024, 19:02

tenko75 написа:Затова моля ако някой е подавал сигнал към ГДБОП да сподели каква е процедурата на лично съобщение.


Пишете им на сайта https://gdbop.bg/bg/contacts тук , обикновенно отговарят и Ви търсят по телефона за около седмица време. Ще ви насочат накъде да отидете , за да си подадете заявителския материал. А в районната прокуратура може да отнеме до месец , но там ще Ви върнат отговор относно основателсността на жалбата Ви – Постановление да образуват ДП , откажат да образуват , което подлежи на обжалване по инстанционен контрол пред горестояща прокуратура и евентуално от престъплението и на съдебен контрол.
crissm
Младши потребител
 
Мнения: 25
Регистриран на: 15 Мар 2023, 13:43


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 33 госта


cron