начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

Съседско сбиване

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Съседско сбиване

Мнениеот ganio » 21 Мар 2024, 15:30

Здравейте, мой съсед шамароса детето ми и негов приятел и след като поисках обяснение, защо е постъпил така, той нападна и мен. Удари ме с глава в брадата. Съответно аз не останах длъжен и отвърнах с нанасяне на удари. Той е извадил медицинско за лека телесна повреда и е подал жалба срещу мен. Аз също подадох жалба и за това, че е шамаросал детето и за това, че ме нападна, но нямам медицинско. Приятелят на сина ми също е подал жалба. Свидетели на случката са детето ми, неговият приятел, съпругата ми, както и неговата съпруга. Съседа е подал частна тъжба срещу мен. Какви може да са последствията за мен и това ще се отрази ли в досието ми? Децата са непълнолетни.
ganio
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 21 Мар 2024, 15:16

Re: Съседско сбиване

Мнениеот crissm » 22 Мар 2024, 02:05

ganio написа:Здравейте, мой съсед шамароса детето ми и негов приятел и след като поисках обяснение, защо е постъпил така, той нападна и мен. Удари ме с глава в брадата. Съответно аз не останах длъжен и отвърнах с нанасяне на удари. Той е извадил медицинско за лека телесна повреда и е подал жалба срещу мен. Аз също подадох жалба и за това, че е шамаросал детето и за това, че ме нападна, но нямам медицинско. Приятелят на сина ми също е подал жалба. Свидетели на случката са детето ми, неговият приятел, съпругата ми, както и неговата съпруга. Съседа е подал частна тъжба срещу мен. Какви може да са последствията за мен и това ще се отрази ли в досието ми? Децата са непълнолетни.


Няма да е зле да си изкарате едно медицинско,поне на децата. Но най-вероятно е лека телесна повреда която се изразява в причиняване на болка или страдание без разстройство на здравето - насиняване,навехване,нараняване,изгаряне,контузия,др. престъпление от частен характер - т.е. няма досъдебно производство с прокурор и разследващи органи.
Вашият съсед трябва да подаде частна тъжба директно до съда и да докаже обвинението си срещу вас, предлагам ви да си упълномощите повереник(адвокат), тъй като - ако съдът допусне тъжбата му , ще ви призоват в качеството на подсъдим.

Вариантите в случая са няколко - №1 е реторсия: Ако в случаите на предходните алинеи пострадалият е отвърнал веднага на дееца със също такава телесна повреда, съдът може да освободи и двамата от наказание. Но това е възможност на съда , може и двамата да ви осъдят.

№2 е да подадете жалба до прокуратурата - като те ще възложат на РПУ-то проверка, като в края на проверката - прокурор ще реши дали има достатъчно данни за образуване на досъдебно производство , или отказ за образуване – обжалваем пред горестояща прокуратура. Може да има данни за престъпление лека телесна по хулигански, расистки, ксенофобски или свързани със сексуалната ориентация подбуди. Което отново се преследва по общия ред.

В случай , че се стигне до осъдителна присъда по частното наказателно дело - то няма да ви се отрази в досието , но в такъв случай той би могъл да си предяви и граждански иск (да претендира парична сума от вас за нанесените болки и страдания, но те са по справедливост- т.е. съдът решава)

Късмет!
crissm
Младши потребител
 
Мнения: 25
Регистриран на: 15 Мар 2023, 13:43

Re: Съседско сбиване

Мнениеот ganio » 22 Мар 2024, 12:20

Благодаря за отговора.
За съжаление той си е изкарал медицинско, аз не се сетих за това. Имам само жалба в районното. Съседа е завел частна жалба срещу мен, а той ме нападна първи.
Може ли да ми препоръчате адвокат, който да ме представлява в съда?
ganio
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 21 Мар 2024, 15:16

Re: Съседско сбиване

Мнениеот crissm » 22 Мар 2024, 17:52

ganio написа:Благодаря за отговора.
За съжаление той си е изкарал медицинско, аз не се сетих за това. Имам само жалба в районното. Съседа е завел частна жалба срещу мен, а той ме нападна първи.
Може ли да ми препоръчате адвокат, който да ме представлява в съда?


Не бих могъл,тъй като не познавам. Но в случай, че се образува съдебно производство и ви призоват като подсъдим - вие бихте могли да изисквате защитник (служебен - по закона за правна помощ) или може да си упълномощите ваш си - като му разкажете случая, той най-вероятно ще таксува за консултация и в тази консултация ще може да вземете решение как да процедирате.
crissm
Младши потребител
 
Мнения: 25
Регистриран на: 15 Мар 2023, 13:43

Re: Съседско сбиване

Мнениеот ganio » 22 Мар 2024, 19:01

Благодаря
ganio
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 21 Мар 2024, 15:16


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 44 госта


cron